Thich Nhat Hanh Kimdir?

11 Ekim doğumlu olan Thich Nhat Hanh, 1926 yılında dünyaya geldi. Hue Vietnam’da dünyaya gözlerini açan Budist aktivistin, soyunun Buda’dan geldiğine inanılıyor.

Zen ustası da olan Hanh’ı sadece bu şekilde tanımlamak yetersiz kalıyor. Bir şair, yazar, düşünür ve fikir önderi demek daha uygun oluyor.

Tarihteki rolüne bakarsak, Vietnam’da iki savaş görmüş, uzlaşma görüşmelerinde aktif rol almış bir ruhani lider olarak karşımıza çıkıyor. Zor zamanlarda savaştan etkilenen köylerin yeniden hayat bulması için çok çalışıyor. 1960 yılında ‘Sosyal Hizmet Gençlik Okulu’nu kuruyor, yardım kuruluşlarına önderlik ediyor ve tüm dünyanın dikkatini çekmeye başlıyor. Hayatı boyunca görüşlerini açıkça dile getirmekten asla taviz vermiyor ve 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiyor. Kendisini 1967 yılında Martin Luther King Nobel Barış Ödülü’ne aday gösteriyor. Bu günler ülkesinden uzak günlerinin başlangıcı oluyor ve mülteci olarak Fransa’ya yerleşiyor. Ayrıca “Pacem in Terris” Barış ve Özgürlük Ödülü sahibi.

Thich Nhat Hanh Kimdir?
Thich Nhat Hanh Kimdir?

Günümüzde Fransa’da Dordone olarak ifade edilen bölgede Plum Village (Erik Köyü) isimli bir manastırda huzur elçisi bir bilge olarak yaşamını sürdürüyor. Dünya üzerinde birçok ülkede eğitimler, seminerler, inzivalar düzenliyor.

Bu yerlerden bazıları Blue Cliff Monastery, Deer Park Monastery California, Magnolia Grove Monastery Mississippi olarak karşımıza Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkıyor. European Institute of Applied Buddhism Germany, Healing Spring Monastery Paris ise Avrupa’da yer alıyor. Avustralya kıtasında da iki adres dikkat çekiyor. Nhập Lưu Meditation Center (Melbourne), and Mountain Spring Monastery (Sydney) Hanh’ın çalışma yaptığı merkezler arasında bulunuyor.

Hong Kong ve Thailand’ta da Plum Village şubeleri yer alıyor.  Birçok eğitim ve inzivaya rehberlik eden Thich Nhat Hanh farkındalıkla yaşam ve mindfulness eğitimi veriyor. Bunun yanında Hanh, Plum Village Community of Engaged Buddhism isimli bağış toplama misyonundaki kuruluşun da kurucusu.

Thich Nhat Hanh Kitapları, Türkçe kitapları

Kendisi, 100’ün üzerinde kitap yazıyor ve bunların yarıya yakını İngilizce olarak karşımıza çıkıyor. Hanh’ın kurucusu olduğu Parallax Press adında bir yayınevi de var.

Öncelikle The Miracle of Mindfulness, Peace Is Every Step, You Are Here kitapları akla geliyor elbette. İngilizce kitap arayışındaysanız bu kaynaklar yoluyla Hanh ile tanışabilirsiniz. ‘How to’ diye başlayan kitap serisi de yine tercih edebileceğiniz okuyucu dostu eserleri arasında.

Türkçe kitaplarının bazılarının baskılarının tükenmiş durumda olduğunu görebilirsiniz.. Bazıları ise tekrar basılmaya başlandı. Thich Nhat Hanh Tadını Çıkar kitabı şu an ikinci el olarak yüksek fiyatlarla ulaşılabilen bir eseri. Mindful beslenme üzerine yazılan az sayıda kaynaktan da biri. Ancak ne yazık ki, ulaşılması hiç kolay olmuyor.

Thich Nhat Hanh
Thich Nhat Hanh

Öfke, Buda’nın Öğretileri, Gerçek Huzur, Ölüm Yok Korku Yok yeni basılan ve kolaylıkla edinebileceğiniz kitaplar arasında. Ancak kısa zamanda tükenebileceğini düşünüyorum. Bence okumak istiyorsanız edinmenizde fayda var. Thich Nhat Hanh Öfke kitabının bir de Öfke Günlüğü var. Bu da sepete eklenecekler arasında yer alıyor.

Yeniden belirtmem gerek, nadir bulunan ve rastlanırsa alınması gereken eserleri arasında İyileştiren Tat, İyileştiren Sevgili, İyileştiren Adımlar var. Yaşam Şimdiki Andadır ise farkındalıkla tanışmak için harika bir kitap, şefkatle öneriyorum. Ayrıyeten Bir Ağız İki Kulak farkındalık ile iletişim konusunda okunabilecek eserlerden biri olarak bizi karşılıyor. Yine Thich Nhat Hanh Farkındalığın Mucizesi kitabını başlangıç için tercih edebilirsiniz.

Sessizlik inziva halini en güzel anlatan kitaplardan biri olarak dikkat çekiyor. Kalp Sutrası ise yine Budist perspektif ile yaşama dair bir kaynak.  Thich Nhat Hanh kitapları seçerken aynı kitabın farklı Türkçe isimlerle basılmış olduğu görebilirsiniz. Bu nedenle kitap seçiminde orijinal adına da dikkat etmenizi öneriyorum. Mindfulness kitap önerileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu konuda yazılmış başka eserleri de bulabilirsiniz.

Thich Nhat Hanh Nasıl Okunur?

İsmi çok sayıda yanlış okuyuşa sahip, örnek verecek olursak Tiç Nat Hanh, Tiç Nat Han, Tik Naht Han gibi versiyonlar karşımıza çıkıyor. Hatta Tih nah hın gibi söylemleri bile duyabilirsiniz. Oysa doğru kullanımını incelersek ‘Tik Nat Han’ olarak telaffuz ediliyor.

Thich Nhat Hanh Sözleri, Alıntıları

Sözlerinden bazılarını sizler sıralıyorum. Çok daha fazlası için mindfulness sözleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yazarın kitaplarını okumanızı öneriyorum.

  • ‘Duyularımız dış dünyaya açılan pencerelerdir. Çoğumuz pencereleri sürekli açık bırakır ve dünyadaki gürültü ve seslerin bizi işgal etmesine, içimize işlemesine ve kederli, sıkıntılı benliklerimizin ıstırabını şiddetlendirmesine izin veririz.’
  • ‘İnsanlar havada, suyun veya ateşin üzerinde yürümenin bir mucize olduğunu söyler. Ama benim için yeryüzünde huzurla yürümek asıl mucizedir.’
  • ‘Yaşamaya başlamak için bekleme, şimdi yaşa.’
  • ‘Öyle sev ki, sevdiğin kendini özgür hissetsin.’          
  • ‘Biz, kendi acımızın kurbanlarıyız. Onunla nasıl başa çıkacağımızı bilmediğimizden acı çekerken başkalarını incitiriz. Kendimizi ve bizi sevenleri korumak için her birimiz kendi acımızdan sorumlu olmalıyız ve bu acıyı dönüştürmeye çalışmalıyız.’

Thich Nhat Hanh Film ve Videoları

Ek olarak, Hanh ile ilgili video ve filmler internette bulunabiliyor. Walk With Me adlı filmde, Hanh hakkında birçok bilinmeyene şahit olabilirsiniz. Merak edenlerin bu filmi de izlemesini öneriyorum. Ayrıca kendisinin Youtube kanalı da var. İçerisinde ünlü düşünürün birçok konuşması yer alıyor. Tabii ki İngilizce bilmiyorsanız videoları takip etmek daha zor oluyor, bu durumda otomatik çeviri ve altyazı seçeneklerini açmalısınız.

Son olarak, mindfulness konusunda diğer mindfulness filmleri için ise sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazan: Mindfulness Eğitmeni Uzman Psikolog Özge Esra Kaboğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir