Sessizlik Günü Nedir | Mindfulness Sessizlik Günü

Sessizlik inzivası bilinçli farkındalık programlarında önemli yer tutan bir mesele. Mindfulness day olarak da geçen sessizlik gününü ilk kez duyan kişiler çok merak ediyor. Bugün sizlere sessizlik günü uygulamasından bahsedeceğim.

Sessizlik kavramı birçoğumuz için korkutucu. Gün içinde zihnimizi meşgul edecek nice uyarana açık haldeyiz. Sessizlik günü dış uyaranlardan mümkün olduğunca uzak bir saat dilimi sunuyor katılımcıya. ‘Boşluk’ kavramına tahammülsüz metropol insanları için oldukça şaşırtıcı bir gün elbette. Dünyaya dönük pencerelerimizi kapatıp, pencereleri kendi içimize açma vakti…

O gün konuşmak yok. Hatta göz teması kurmak da. Kitap okumak, müzik dinlemek de… Telefonlar da kapalı konumda. Genel olarak eğitmen uyaranları minimuma indiriyor. Elbette eğitmenler sürekli denetleyen kontrol mekanizmaları değiller. Bu kurallar inziva programlarında derinleşebilmek, içe dönebilmek için gerekiyor.

Aslında sessizlik günü insanlarda büyük bir belirsizlik izlenimi yaratıyor. Fakat o günün programı eğitmende hazır oluyor. Yapılacak pratikler, süreleri ve sıraları, ara verme zamanları hepsi net. Yani yine planlı bir düzenin içerisinde müfredat işleniyor. Bu kez diğer oturumlardan daha fazla derinleşmek, kendi sesimize dönmek niyetiyle yol çıkıyoruz . Elbette Jon Kabat Zinn’in dediği gibi bu günün müfredatına sessizlik meditasyonu, duygularımız, düşüncelerimiz ve içe dönmenin bireysel pratiği de dahil. Sessizlik deneyimini ‘Eylemsiz eylem’ olarak ifade ediyor kendisi.

Katılımcıların bazıları bugünü çok keyifli olarak anlatıyor, bazıları çok zorlanıyor. Hepsi olağan. Deneyim her neyse onunla kalmak ve keşfetmek keşif konusu. Standardize programlardaki yaklaşık 2.5 saatlik deneyimlerden sonra katılımcı daha uzun süre kendisine bakıyor. Mindfulness inziva günü bir nevi kendine dönme daveti! Mindfulness nedir pratik yoluyla anlamak için harika bir fırsat.

Sessizlik Nedir?

Mindfulness İnzivası Program Detayları

Sessizlik günü yüz yüze gruplarda genellikle 6 saat olarak planlanıyor. Online programlarda süre biraz daha değişiklik gösterebilir. Önerilen 4-6 saatlik çalışmalar olarak karşımıza çıkıyor. Sessizlik günü MBSR ve MBCT programlarının 5-6. Oturumlarından sonra uygulanıyor. Genelde 6. Oturumdan sonraki hafta sonu yapılması sık rastlanan bir durum. Planlamada katılımcıların durumu, eğitmenin öngörüsü, zaman yönetimi gibi faktörler oldukça önemli.

Sessizlik gününde meşguliyetlerden uzak zaman diliminde 6 hafta boyunca uygulanan mindfulness egzersizleri var. Oturma meditasyonları, yürüme meditasyonu, mindful yoga gibi pratiklere ek dağ meditasyonu, sevgi dolu nezaket uygulamaları gibi içerikler bulunuyor. Molalarda içilen kahveler, yenen yemekler de aslında mindful yeme pratiği. Doğrusu eğitmenler teacher training sürecinde bugüne ilişkin alternatif pek çok akış çalışıyor. Bu da eğitmene bir nevi özgürlük veriyor. Eğitmenler arasında uygulamalar küçük değişiklikler gösteriyor bu sebeple.

Gün sonunda bir paylaşım vakti bulunuyor. Katılımcılar kısaca o günün nasıl geçtiğinden bahsediyor. Sessizlik günü öncesinde katılımcılara günün geri kalanını sakin geçecek şekilde planlamaları da isteniyor. Kısa bir sohbet ile gün sonlanıyor. Katılımcılar günün geri kalanında sakin zaman geçiriyor.

Mindfulness İnzivası

Mindfulness Eğitmenliği İçin İnziva

Bugünün bir özelliği de şu; eğitmenler eğer tercih ederse daha önceki gruplarından mezun ettikleri katılımcıları sessizlik gününe davet ediyor. Yani daha önce benden mindfulness eğitimi almış bir kişi, daha sonraki MBSR ya da MBCT gruplarımın sessizlik günlerine katılarak bir nevi inziva günü ile yeniden buluşma fırsatı buluyor.

Eğitmen olmak isteyenler için uluslararası standartlarda kurs alırken 5 günlük retreat programda var. Yani sessizlik ile geçen 5 günlük inziva eğitmenlik için gerekiyor ve eğitmen meslek hayatı boyunca bu inzivalara belli aralıklarla katılıyor.

Eğitmenlik sürecinin başında insanların retreatlerden önemli keşiflerle ve unutulmaz deneyimlerle çıktığını konuştuk. Biraz şehir efsanesi gibi gelse de başlangıçta 5 günün sonunda hepimiz kendi hayatımıza ilişkin önemli farkındalıklar kazandık, bol bol ağladık, unutulmaz anılarla ayrıldık.

Bu paylaşımı Thich Nhat Hanh’ın bir sözü ile bitiriyorum: ‘Sessizliğin konuşmanın yokluğundan değil, kalbinizden geldiğini fark edin.’

Sessizlik Günü Nedir? | Mindfulness Sessizlik Gününde Neler Yapılır?

Özge Esra Kaboğlu

Uzman Psikolog | Mindfulness Eğitmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.