Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı, MBSR nedir?

Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma programı adıyla Türkçeleştirilen, MBSR, orijinal adıyla Mindfulness Based Stres Reduction olarak bilinir. Adımlar halinde stresi azaltmaya yönelik pratikler alan katılımcılar program sonunda farkındalık deneyimlerini artırır. Programı yalnızca profesyonel mindfulness eğitimi almış Mindfulness eğitmenleri uygulayabilir. 40 yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanında uygulanan program Prof. Dr. Jon Kabat Zinn imzasını taşır. Grupça yapılan çalışmalarda yoga hareketleri ile bedenin sınırları keşfedilirken nefes ve meditatif pratiklerle odaklanma çalışmaları yapılır. Ek olarak, süreç içinde kullanıcılara eğitmenin hazırladığı kitapçıklar, ses kayıtları rehberlik eder.

Eğitmen ve katılımcıların etkileşim içinde olduğu programda her grup kendi dinamiğini ve özgün deneyimini de beraberinde getirir. “MBSR nedir?” sorusunun yanıtı standartlaştırılmış bir eğitim olsa ve farkındalık hedefi belirlense de her katılımcının süreç sonunda programdan kazandıkları ona özgüdür. Hatta, kişisel deneyimlerle şekillenen süreçte, eğitmen her adımda, soru ve sorunda katılımcıların yanındadır. Öyle ki, onları farkındalık için keşfe davet eder. Tamamen seküler bir çalışma olan farkındalık meditasyonu dini bir pratik değildir, mindfulness nedir öğrenmek için eski öğretilere bakmak gerekir. Mindfulness, temellerini Budizm öğretisinden aldığı için referanslara sık sık rastlansa da dini herhangi bir ritüel veya çalışma içermez.

MBSR nedir?
MBSR nedir?

MBSR Bir Tedavi Yöntemi mi?

Hayır, bir terapi veya tedavi yöntemi değildir. Destekleyici veya hayat kalitesini artırıcı bir program olarak özetlenebilir. Yaşam deneyimini farkına varmayı amaçlayan süreç sonunda semptomların hafiflediğine rastlanabilir.

Her Mindfulness Programı MBSR mıdır?

Değil hayır, MBSR yalnızca sertifikalı, uluslararası standartlarda öğrenim görmüş eğitmenlerce uygulanabilir. Çevrenizde birçok mindfulness workshopu görebilirsiniz ancak onlar stres azaltma programı değildir. MBSR programlı, standartları olan, yapılandırılmış bir süreçtir. Yaşamınızda mindful yani bilinçli farkındalık kazanmanızı sağlayan mindfulness temelli stres azaltma programı öncesinde veya sonrasında elbette isterseniz başka atölyeler ve workshoplar da alabilirsiniz. Ancak programın günlük etkinliklerden daha başka bir sürecin kapısını araladığını bilmelisiniz.

MBSR’a Katılmak İçin Neler Gerekiyor?

Gruplara katılmak için bir önkoşul aranmaz. Elbette, aktif bir depresyon sürecinde değilseniz, yetişkinseniz katılımcı olabilirsiniz. Bunun dışında, yaşınız, cinsiyetiniz, öğreniminiz için bir kıstas yoktur. Ek olarak, program öncesi eğitmen ile yapacağınız ön görüşme katılım için belirleyicidir, standart bilgilerin alındığı görüşme sonrası eğitmenin onayıyla programa katılabilirsiniz.

MBSR Katılımcısından Neler Beklenir?

Yaşam deneyiminin farkındalıkla tamamlanmasını amaçlayan programda katılımcılardan oturumlara katılımı beklenir. Bu nedenle her oturumda, katılımcılara süreci içselleştirmelerine yardımcı olacak ödevler verilir, grupla yaşam deneyimleri paylaşılır. Ayrıca, katılımcının oturumlarda rahat hareket etmesi için eşofman gibi rahat kıyafetler tercih etmesi önerilir.

Mindfulness Programı (MBSR) Ne Kadar Sürer?

Mindfulness programı genellikle süreci 8 hafta içinde tamamlar. Haftada 1 gün, günde 2.5 saatlik oturumların yanı sıra bir de 1 gün 6 saatlik sessizlik günü program içinde planlanır. Tarihler kayıt ve başvuru sürecinde eğitmen tarafından katılımcılarla paylaşılır.

MBSR’da Başarı Kriterleri Nelerdir?

Programda bir başarı kıstası yoktur. Farkındalık bir yaşam deneyimidir. Mindfulness egzersizlerini her an mükemmel şekilde yapamayabilir, odaklanamayabilir veya bedeninizin sınırları gereği hareketleri tamamlayamayabilirsiniz de… Farkındalığın yanı sıra nezaketle deneyimi karşılamak da mindfulnessın gereğidir. MBSR katılımcıları isterlerse birden çok kez aynı veya farklı eğitmenlerce verilen programlara katılabilir.

Son olarak sorularınızı info@mindfulnessnedir.com’a gönderebilirsiniz.

Online MBSR Nedir? Online MBSR Nasıl Yapılır?

Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi | MBCT Nedir?

MBSR Nedir? | Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı
Mindfulness Eğitimi | Mindfulness Eğitimleri Nelerdir?

“Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı, MBSR nedir?” için 3 yanıt

 1. Merhabalar,
  Ben Mart-Nisan 2020 aylarında planlanan bir eğitim olup olmadığını sormak istedim..
  Şimdiden ilginize teşekkürler

  1. İlginiz için teşekkür ederiz Müge Hanım, tarafınıza mail yoluyla bilgilendirme yapılmıştır. Kontrolünüzü rica ederiz. Sevgiler.

 2. Merhabalar,
  Öncelikle güzel haftalar dilerim 🙂
  Mayıs-Haziran (2022) dönemlerinde planlanmış bir MBSR eğitimi var mıdır acaba?
  Yok ise en yakın eğitim dönemini benimle paylaşabilirseniz çok memnun olurum.
  Teşekkürler,
  Evrim TOPSAKAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir