Mindfulness Ne Demek?

Mindfulness ne demek İngilizce bilenler tarafından “mind” içerdiği için zihinle ilişkilendiriliyor. Evet, zihinde işlenen bedensel, duygusal, düşünsel ve duyusal tüm süreçler farkındalığın bir parçası oluyor. Mindfulness ne demek Türkçe dilindeki karşılık merak edildiğinde bilinçli farkındalık yanıtı veriliyor.

Mindfulness Ne Demek
Mindfulness ne demek

Bilinçli Farkındalık Ne Demek?

Bilinçli Farkındalık, deneyim ile insan yaşamında yer ediniyor. Bedeni, nefesi, duyumları, düşünceleri, duyguları fark etmeyi içeren mindfulness, bilinçli farkındalık için insanlara rehberlik ediyor. Meditatif çalışmalar ile odaklanma sağlanarak kişilerin keşiflerine zemin hazırlanıyor, bedenin sınırlarını fark etmek için yoga araçsallaştırılıyor. Beraberinde nezaketle kabulü de getiren bilinçli farkındalık yaklaşımı, temellerini Uzak Doğu öğretilerinden alsa da sekülerliği ile dikkat çekiyor.

Budizmin ritüeli olarak anılan meditatif çalışmalardan farklı bir farkındalık meditasyonu, mindfulness’ın kapsamında. Çakralar veya enerjiler bilinçli farkındalığın yani mindfulnessın konusu değil. Dikkati yönlendirmek, odaklanmak için kullanılan pratikte herhangi bir dini yönerge bulunmuyor. Nefesi hissetme, zamana çapa atma, o anda olma vurguları ile yönergeler oluşturuluyor. Doğu felsefelerinden ve ritüellerinden alınan ilham, Batı biliminin şekillendirmesi ile mindfulness konseptini oluşturuyor. Bilinçli farkındalık uygulamaları dünyada özgün çalışmalarla çeşitlense de temelde standardize edilmiş çalışmalardan ilhamla şekilleniyor. Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen MBSR oturumlarında, atölyelerde sık sık Uzak Doğu kültüründen, Mevlana’nın hayata ilişkin atıflarından konu açılıyor. Kişilerin yaşam deneyimlerinde farkındalık kazanmasına ve gelen her ne ise nezaketle karşılamalarına dair bir bakış açısı mindfulness’ı yani bilinçli farkındalık odaklı bakışı özetleyebilir.

Mindfulness akımı; çeşitli atölyeler, programlar, çocuk pratikleri, yetişkin workshoplarını doğuruyor. Elbette bilinçli farkındalık dendiğinde özşefkat de karşımıza çıkıyor, mindfulness şefkati de yanına alıyor. Kapsamlı bir alan, bilimsel bir yaklaşım olan bilinçli farkındalık ayrıca bir terapi ekolünün de temelinde. Mindfulness Temelli Cognitive Therapy üzerine çalışan ruh sağlığı alanı uzmanları görebilirsiniz. Dünyada oldukça yaygın olan mindfulness, ülkemizde ise yeni yeni popülerleşiyor. Hem uluslararası adıyla mindfulness hem dilimizdeki karşılığı bilinçli farkındalık ne demek sorusu her geçen gün daha sık karşımıza çıkıyor.

Mindfulness Ne Demek Anlamak İçin Mindfulness Tarihi

Mindfulness standart programı Center for Mindfulness at the University of Massachusetts Medical School and the Oasis Institute for Mindfulness-Based Professional Education and Training bünyesinde geliştiriliyor. Kabat Zinn tarafından başlatılan çalışmalar sonucunda Stres Azaltma programı oluşturuluyor. Budist eğitmenlerle, Thich Nhat Hanh başta olmak üzere Budizm’in bilinen isimleri ile çalışarak programı hazırlayan Kabat-Zinn’in 40 yıl kadar önce yaktığı mum, bugün hala dünyayı aydınlatıyor. Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi, stres azaltma programından alınan ilhamla alan profesyonellerinin kaynağı oluyor ve yaşam kalitesini artıran yeni bir terapi programı olarak kayıtlara geçiyor.

Doğu ilmindeki öğretilerden, ritüellerden ilham alınsa da bambaşka bir form kazanan mindfulness, Batı toplumlarına geleneksel çalışmaların gücünü bilimle birleştirerek sunuyor. Mindfulness’ın yaşama kolaylıkla entegre edilebilen bakışı sayesinde hayat deneyimi değişmeye başlıyor. Doğduğunuz andan beri en iyi bildiğiniz iş olan nefes alma pratiği, sizin her an yanınızda olan bir araç gibi odağınızı yönlendirmenize yardım ediyor. Stres anında, kaygı veya sinir içinde nefese dönebilmek, yaşanan mutluluk veya hüzün anlarında deneyimi fark etmek ömür boyu unutulmayacak bir bilgi hazinesinin kapısını aralıyor.

Günümüzde Mindfulnessın Anlamı

Bugün, mindfulness ne demek diye sorduğunuzda dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi “bir yaşam deneyimi olduğu” bilgisini paylaşıyor. Mindfulness çalışmalarının standartlaştığı 1979 yılından seneler sonra, dünyanın dört bir yanında okullarda mindfulness eğitimi veriliyor. Avrupa ülkeleri, okullarında midfulnessın entegre olduğu programları uyguluyor. Yetişkinler için açılan programlar ve atölyeler onlara kaç yaşında olurlarsa olsunlar yeni bir yaşam deneyimi kazandırırken, çocuklar da farkındalık çalışmaları ile deneyimlerini, duygularını, düşüncelerini fark ediyor, dikkatlerini yönlendirme kabiliyeti kazanıyor.

Mindful Ne Demek?

Mindfulness deneyimi ile yapılan şey mindful olarak anılıyor. Farkındalıkla yürümek mindful yürüme, farkındalıkla dinleme mindful dinleme şeklinde isimlendiriliyor. Bugün dünya film endüstrisinde mindfulness nedir referanslı filmler insanlara ilham veriyor. Yazılan onlarca kitapta mindful yeme, mindful parenting (mindful ebeveynlik), mindful education (mindful öğrenme) gibi alanlarda okurlara öneriler sunuluyor.

Mindfulness Nedir? | Mindfulness Ne Değildir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir