Mindfulness Ne Değildir?

Mindfulness nedir diye merak edildiyse maalesef doğru bilgiler kadar yanlış olanlar da yayılıyor. Sizleri “Mindfulness ne değildir” sorusunun yanıtıyla aydınlatmak istiyoruz. İşte kısa kısa Mindfulness hakkında bilinen yanlışlar ve doğru açıklamalar:

Mindfulness Ne Değildir?
Mindfulness Ne Değildir?
  • Anı yaşamak değildir, (carpediem) değildir. Anı deneyimlemektir. Anın içindeki deneyimleri fark etmeye dayanır. Bu deneyim duyuyu, duyguyu, düşünceyi barındırır.
  • Mindfulness dini bir eğitim değildir, seküler bir uygulamadır. Temellerini budizm öğretisinden alsa da bu sadece onun felsefi yaklaşımını belirler. Mindfulness çalışmaları içinde dini bir ritüel, dua yoktur. Bilimsel ve dini uygulamalardan uzaktır.
  • Teoriye değil, pratiğe dayanır. Mindfulness demeyimi kişiye özeldir. Bir kitap okuyarak mindfulness ne demek öğrenilebilir ancak mindful bir deneyime ulaşmak pratik, deneyim, çaba, uygulama gerektirir. Yani “anlamak, çözmeye yetmez” 🙂
  • Mindfulness deneyimlerinizi değiştirmez, deneyimlerinizle olan ilişkinizi değiştirir. Mindfulness ağrı kesici, mutlu edicidir denemez. Böyle bir vaadi yoktur. Farkındalık uygulamaları sizin konu olan ağrı, mutsuzluk, acı veya olayla ilgili deneyiminize tesir eder. Yani acı çekmeyi engellemez, acı ile beraber kalabilmeyi öğretir. Bu da acıdan ziyade, kişinin acı çekmekten dolayı acı hissetmesini engeller. Dolayısıyla deneyim yeniden çerçevelenir.
  • Mindfulness sadece meditatif uygulama değildir. Mindfulness meditasyon, yoga, duyum düşünce ve duygu farkındalığını içeren pratikler bütünüdür. Ancak mükemmel esneklik, yoga tecrübesi gerektirmez. Meditatif uygulama odaklanmanın en verimli halidir, yoga beden farkındalığı için araçtır. Mindfulness çalışmalarında herhangi bir başarı veya başarısızlıktan söz edilemez. Kişilerin deneyimi kendilerine özeldir, birbirleriyle kıyaslanmaz.
  • Mindfulness size sadece pozitiflik vadetmez, hayatın getirdiği pozitif ve negatif deneyimleri nezaketle karşılamayı içerir. Mindfulness egzersizleri esnasında kötü bir duygu, rahatsız edici bir düşünce veya duyum fark edilebilir. Mindfulness size bununla baş etmeyi değil, onunla yola devam edebilmeyi öğretir. Yolculuktur ve yolun içinde virajların, tümseklerin olduğu da bilinir. Bir yere varma telaşı, mutlu hissettirme hedefi olmadan odaklanma esastır.
  • Mindfulness zor ve karmaşık değildir. Basit ama çaba gerektiren uygulamalar içerir. Mindfulness çalışmalarının zorluğu da basitliğinden gelir. Nefes almaya odaklanmak, nefesi hissetmek basitken kişiler önce yapabiliyor muyum kaygısına kapılır. Başarılı mıyım endişesi o kadar zihnimizde yer etmiştir ki bu düşünceden uzaklaşıp nefese yoğunlaşmak zordur. Zihin uçuşur, gider gelir. Kişiler egzersizleri yaptıkça pratikler de kolaylaşır.

Mindfulness’ı daha yakından tanımak için mindfulness eğitimi ve programlarına başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir