Mindfulness Kitabı Nasıl Seçilir?

Mindfulness konusunda en çok soru aldığımız alan kitap seçimi diyebiliriz. Bilinçli farkındalık popüler oldukça alanda çıkan farkındalık kitapları da artıyor. Peki sizlerin de sorduğu gibi mindfulness kitabı alternatiflerini neye göre seçip okumalı, nereden başlamalıyız?

Mindfulness Kitabı Çeşitleri

Mindfulness kitap çeşitleri olarak bir ayrım yapmak gerekirse öncelikle Mindfulness’ın tarihini hatırlamamız gerekiyor. Uzak Doğu geleneklerinde bin yıllardır var olan bir beceriden söz ediyoruz. Dolayısıyla Budist gelenek içerisinde de Mindfulness nedir konusunda pek çok eser mevcut. Bunun yanında Jon Kabat Zinn’in seküler, dini yönergelerden uzak, yapılandırılmış bir şekilde ortaya koyduğu MBSR’ın Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı izinde psikoloji ve nörobilim alanında yayımlanan kitaplar söz konusu.

Tüm bu Mindfulness kitabı örnekleri de kendi içlerinde konularına göre ayrılabilir. Mindful ebeveynlik, işyerinde Mindfulness uygulamaları, nörobilim ve mindfulness, mindfulnessın felsefi yönü, farkındalığın geliştirilmesine yönelik kitaplar bulabilirsiniz. Mindful beslenme konusunda ise yerli birkaç kaynak mevcut, ancak yabancı birçok eser bulunabiliyor.

Mindfulness Kitaplar Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Mindfulness konusunda öncü isimlerin kitaplarıyla yola çıkmak iyi bir fikir olabilir. Hem birikimlerinden faydalanmak hem de doğru kaynaklardan bilgi almak adına.
  • Mindfulness’ın ne olduğunu merak ediyorsanız Jon Kabat Zinn’in mindfulness kitabı iyi bir başlangıç noktası olacaktır.
  • Türkçe kaynaklardan Doç.Dr.Zümra Atalay’ın kitapları da yalın bir dil ile bilimsel bilgileri içermektedir.
  • Daha çok ilginizi çeken Mindfulness’ın Uzak Doğu kökenleri, felsefi yanı ise Thich Nhat Hanh kitapları sizlerin merakını giderebilir.
  • Nörobilim ve Mindfulness konusunda akla gelen ilk isim Daniel Siegel’dir. Kendisi çocuklarla iletişim konusunda da eserlerinde Mindfulness’tan yararlanmaktadır.
  • Çocuklarla Mindfulness çalışmalarında Susan Kaiser Greenland, Eline Snel, Amy Salztman akla gelen isimlerdendir.

Mindfulness Kitap Önerileri 

Mindfulness kitap önerilerinden seçtiklerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Daha önceki mindfulness kitap önerileri listemize ulaşmak için ise tıklayınız.

Susan Kaiser Greenland- Çocuklar için Farkındalık
Thich Nhat Hanh imzalı ilham veren bir kitap

Google’ın işyerinde Mindfulness uygulamaları için geliştirdiği Search Inside Yourself programını anlatan kitap.

Dünyaca ünlü mindfulness kitaplarını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir