Mindfulness için İlham Veren 5 Film

Mindfulness yani bilinçli farkındalık, zamanla geliştirilebilecek bir yaşam deneyimi. Hayata farkındalık dolu gözlerle bakmayı ve yaşam deneyimini farklılaştırmayı içeren mindfulness tecrübesi, elbette kişisel ve özgün. Ancak mindfulness bakış açısını destekleyen sanat ürünleri bulmak mümkün. Bu eserlerden ilham alarak kişisel farkındalık deneyimimizi zenginleştirmemiz de. Mindfulness’a ilgi duyanlara ilham verebilecek mindfulness hakkında birkaç filmi sizler için listeledik.

Mindfulness Film

İşte Bilinçli Farkındalık için İlham Veren 5 Film:

Tam Bir Mindfulness Filmi Örneği: Be Here Now

2016 yapımı belgesel türündeki film, bir mindfulness belgeseli değil. Ancak Andy Whitfield’ın deneyimi mindful bir bakışa örnek. Yaşamı farkındalıkla yaşamak için size rehberlik edecek deneyim her zaman mutlu anlarla dolu olmayabilir. Kimi zaman size yol gösteren zorlu bir yaşam mücadelesidir.

Be Here Now Official Trailer 1 (2016) - Andy Whitfield Documentary HD

Bir de Mindful Bakışla İzleyin: Eat Pray Love 

Başrolünde Jolia Roberts’ın yer aldığı Eat Pray Love bir mindfulness film kategorisinde değil ancak farkındalık kazanılan bir yolculuğun hikayesi. Sizin kendi farkındalık yolculuğunuza ilham verebilecek öğelerle dolu, daha önce izlemiş olsanız bile bu bakışla bir kez daha izlemeye ne dersiniz?

Watch the Official EAT PRAY LOVE Trailer in HD

Mindfulness ve Filmler Listelerinin Değişmezi: 7 Years in Tibet

1997 yapımı, Brad Pitt filmi Seven Years in Tibet, gerçek bir hikayeden yola çıkarak filmleştiriliyor. Mindfulness film meraklılarının sevebileceği bir eser. İnsanların nasıl da deneyimle beraber değiştiğini gösteren filmin en güzel mesajı ön yargıların aşılması için verdiği güven. Mindfulness bilimsel ve seküler bir bakışta olsa da temellerini budizmden ilhamla oluşturduğu biliniyor. Filmde de bolca budizm ögesine rastlayacaksınız.

Seven Years In Tibet - Trailer

Bilinçli Farkındalığın Temelleri: Little Buddha

Budizmden beslenen bilinçli farkındalık bakışını daha iyi anlamak için budizm öğretisini inceleyebilirsiniz. Elbette birebir aynı değil ancak hoşgörülü yaklaşım, sebat etme, farklılıkları ve yaşamda başa gelen deneyimleri kabullenme anlamında benzeşiyor. Küçük Buda da bize bu öğretinin doğuşunu mistik bir fonda anlatıyor.

Little Buddha - Movie Trailer

Mindfulness Belgeseli Gibi: Walk With Me

Mindfulness kitapları okuduğunuzda sık sık Thich Nhat Hanh referansına rastlarsınız işte bu film mindfulnessın babası olarak anılan Hanh’ı anlatıyor. Eğer bilinçli farkındalık hakkında filmler arıyorsanız listenizde Walk With Me yer almalı .

WALK WITH ME - International Trailer

Mindfulness Filmlerden Öğrenilir mi?

Elbette hayır, mindfulness deneyimsel bir yolculuk. Şairin de dediği gibi “anlamak çözmeye yetmez” karakterin farkındalıklarını görebilir, mindfulness nedir konusunda filmlerle fikir edinebilirsiniz. Ancak herkesin yolculuğu biricik, kendi yaşamınızda farkındalık kazanmak için gerekli becerileri sadece film izleyerek geliştiremezsiniz.

Mindfulness Filmleri

Mindfulness filmi izleyip tamamen sürece hakim olmak mümkün değil, kaldı ki filmler birer kurgu, mindfulness dersi değil. Sonuçta her biri eğlencelik alternatifler. Ancak filmlerde farkındalık yakalayan karakterleri görmek izleyiciye konuda ilham ve içgörü kazandırabiliyor. Hepimizin yaşayacağı yalnızca bir hayatı var ve kurgu karakterlerin acısını, mutluluğunu, yaşam zorluklarını, çatışmalarını hissetmek empati kurmanın bir parçası. Farkındalığın en önemli bacaklarından biri de empatiden geçiyor. Mindfulness film ile öğrenilmez ancak mindfulness deneyiminde yeni pencereler açmak için kurgudan yararlanılabiliyor. Alınacak bir mindfulness eğitimi öncesinde, sonrasında veya sürecinde filmler ve kitaplar hepimiz için önemli birer yardımcı. Bunları unutmadan kendi izleme listelerinizi keyifle oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir