Mindfulness Fenerbahçe ile Gündemde

Geçtiğimiz günlerde rastladığımız bir haberi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Haberin öznesi Fenerbahçe, konu ise mindfulness. Ülkemizde son yıllarda popülerleşen ve dünyada uzun yıllardır spor takımlarınca kullanılan mindfulnessın adını, Türkiye’de de sportif arenada duymak elbette heyecan verici. Dünya için ise ilk değil.

Fenerbahçe Mindfulness ile Çalışıyor

Spor yorumcusu Gürkan Kubilay, katıldığı NutSpor programında, Fenerbahçe futbol takımının mindfulness çalışmaları gerçekleştirdiğini açıkladı. Hatta Kubilay, “Fenerbahçe’de mindfulness sistemini denedik. Başkan Ali Koç’un bilgisi dahilinde. Çok da başarılı oldu. Yedi maçın altısını kazandık.” sözleriyle mindfulness çalışmalarının etkisini sözlerine ekledi. Açıklamaların tamamını video halinde internette bulabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında, mindfulnessın sporcularda odaklanma becerisini desteklediğini, ünlü yorumcunun sözlerinden anlayabilirsiniz.

Mindfulness ve Fenerbahçe
Mindfulness ve Fenerbahçe

Fenerbahçe için Bir Şans

Mindfulness dünya çapında sporda sıkça kullanılan bir yöntem. Öyle ki, odaklanma, anda olma, motivasyonu sürdürme ve sporcu performansı üzerinde etkili. Hatta bu etkilere ilişkin birçok akademik çalışmaya rastlamak mümkün. Özellikle NBA’de isim yapmış birçok sporcu, bu yöntemden faydalanıyor.

Örneğin burada daha önce mindfulness filmleri sayfamızda örnek gösterdiğimiz The Last Dance’i anmamız gerek. Zira Michael Jordan’ın anlatıldığı dizide mindfulnessın izlerini bulabilirsiniz. Ayrıca Kobe Bryant’ın, LeBron James’in de mindfulness ile spor kariyerlerini desteklediğini biliyoruz. Bu örnekleri göz önüne aldığımızda, Türkiye’de de sporda mindfulnessı epey konuşacağız gibi görünüyor. Kısaca, Fenerbahçe’yi bu girişimi için tebrik ediyor, Türkiye’de spor alanında örneklerin artarak sürmesini diliyoruz.

Siz de nerede olursanız olun mindfulness hakkında yüz yüze ve online çalışmalara katılabilirsiniz. Mindfulness Eğitmeni ve Uzman Psikolog Özge Esra Kaboğlu önderliğindeki İstanbul ve Bodrum Mindfulness etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için info@mindfulnessnedir.com’dan bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz erişebileceğiniz ses kayıtlarımız, youtube videolarımız ile mindfulnessla tanışabilirsiniz.

Not: Konuda yayımlanmış birçok yabancı makale, akademik çalışma bulabilirsiniz. Elbette sporcuların bilinçli farkındalık becerisi kazanması için hazırlanmış eğitim programlarına da, dünyanın dört bir yanında ulaşabilirsiniz. Günümüzde birçok profesyonel sporcu, bireysel mindfulness programları ve grup çalışmalarıyla performanslarını destekliyor. Ayrıca mindfulness Fenerbahçe ile yeni duyulmuş olsa da dünya çapında birçok spor takımı tarafından da kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir