Mindfulness Faydaları | Mindfulness Ne İşe Yarar?

Mindfulness yaşam deneyimine odaklanan bir uygulamalar bütünüdür. Mindfulness faydaları arasında yaşam tecrübesine dair verilerin yanı sıra beden ve hayat kalitesindeki değişimle ilgili kanıtlar da bulunur.

İşte mindfulness faydaları:

1-Kronik ağrılarda hayat kalitesini düşüren, zorlu hastalıklarda günlük işlevselliği olumlu yönde etkiler, hayat kalitesini artırır.

Mindfulness Faydaları

2-Dikkat ve yaratıcılık üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmektedir.

3-Strese karşı dayanıklılığı artırır. Özellikle mindfulness sınav kaygısı, iş stresi gibi zorlayıcı durumlarla beraber kalmaya yardımcı olur.

4-Beynin yaşlanmaya ortaya çıkan değişiminde koruyucu eti sağladığına dair çalışmalar vardır.

5-Hastalıklara karşı direnci destekler.

6-Kan şekeri, tansiyon, kalp ve dolaşım hastalıklarının ölüm oranını azalttığı saptanmıştır.

7-Kaygı ve depresif düşünceler üzerinde yatıştırıcı ve yeniden ortaya çıkmayı azaltan etkisi bulunmuştur.

8-Günlük yaşamdaki olayları karşılama şeklini, bedene odaklanarak denge ve koordinasyonu, farkındalıkla yeme yoluyla kilo kontrolünü desteklediğine ilişkin gözlemler bulunmaktadır.

Mindfulness Ne İşe Yarar?

Mindfulnessın temel tutumları; sabır, akışına bırakmak, başlangıç zihni, yargılamama, kabul, hırslanmama, güvendir. Mindfulness bizlere yaşam deneyiminde bu tutumları kazandırır. Elde ettiğimiz faydaların hepsi tutumumuzdaki değişiklikle ilintilidir. Yaşama başka bir ilişki kurarak el uzatmanın mümkün olduğu görülünce deneyim de değişir. Kişilerin daha önce zorlu ve acı verici gördüğü deneyim, onunda beraber kalınabileceği keşfedilince o kadar zorlu gelmeyebilir. Her şeyin gelip geçici olduğu bilgisi içselleştirildiğinde, karşımıza çıkan olaylar, kişiler ve deneyimlerin getirdiği duygu ve düşüncelerin “geçici” olduğu bilinci yerleşir. Farkındalıkla yaşanan bir yaşamın gereği kendin için daha iyi olanı seçmektir. Bu nedenle kişiler, kendileri için daha iyi seçimleri yaparak ilerler. Mutluluk, kilo verme, sigarayı bırakma gibi sonuçlar bu nedenle dolaylıdır. Mindfulness kilo vermeyi, mutlu etmeyi veya bağımlılıklardan kurtarmayı birincil hedef olarak görmez ancak kişiler mindful deneyimleri tecrübe ettikleri ve farkındalığı içselleştirdiğinde bu sonuçlar da genelde yaşamda gerçekleşir.

Siz de mindfulness faydalarından yararlanmak için mindfulness eğitimi alabilir, hayatınıza farkındalık pratikleri katabilir, mindfulness temelli stres azaltma programı gibi standart uygulamalara katılabilirsiniz. Mindfulness ne işe yarar deneyimleyerek öğrenebilirsiniz.

İş Hayatında Mindfulness Faydaları da bulunuyor. İş yaşamında daha huzurlu, başarılı olmak, konsantrasyon sağlamak için mindfulnesstan yararlanabilirsiniz. Farkındalık pratiklerini çalışma yaşamına entegre ederek fark yaratabilirsiniz.

Mindfulness Nedir? | Mindfulness Ne Değildir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir