Karantinada Mindfulness

Karantinada olmak tüm insanlar için birer sınav haline geldi. Virüs korkusu, belirsizlik, gelecek kaygısı derken evde geçen vakit zihinsel anlamda da zorlanmalar doğuruyor. Sadece evden çıkamamak değil, düşüncelerden kaçamamak da acı veriyor. 

Mindfulness bizlere düşünceleri yenmek yerine onlarla devam edebilmeyi öğretir. Dikkati yönlendirebilmeyi, zihne dikkati yönlendirdiğimiz alanla meşgul olmayı öğretir.  Karantinada mindfulness düşücelere kapıldığını fark ettiğinde yeniden ve yeniden nefese dönmeyi, dikkati nefeste dinlendirmeyi sağlayabilir. Bu kısa molalar, dikkati yönlendirme becerisini geliştirme gelecek düşüncelerine kapılıp çırpınan zihne, şimdiki anı hatırlatır.

Düşüncelere, geçmişe ya da geleceğe takılan zihni tek bir nefesle şu ana davet etmek bir seçimdir. Geçmişin geride kaldığını, geleceğin henüz gelmediğini ve elimizdeki tek gerçeğin şu an olduğunu hatırlamak içinde olduğumuz zamanı deneyimlemektir.

Okumaya devam et “Karantinada Mindfulness”

İş Hayatında Mindfulness

Düzenli mindful meditasyon ve mindfulness uygulamaları, iş hayatında verimi artırmak için kullanılabilir mi?. Konu üzerine yapılan çalışmalar bilinçli farkındalığın kişilerin öz-düzenleme kapasitesini yordadığı onaylanıyor. Bilinçli farkındalık, kişilerin iş doyumu ile pozitif bir ilişki gösteriyor. İş hayatında bilinçli farkındalık uygulamalarının faydaları nelerdir, mindfulnesstan iş hayatında nasıl yararlanılabilinir sizler için yorumladık.

Okumaya devam et “İş Hayatında Mindfulness”

Mindful Bulaşık Yıkama: Bulaşık Yıkamak Bir Egzersize Dönüşebilir mi?

Thich Nhat Hanh, farkındalıkla yapılan her eylemin o an dünyanın en önemli işini yapıyormuş gibi yapılması gerektiğinden bahseder. Her şey bir mindfulness egzersizi olabilir. Örneğin mindful bulaşık yıkama… Bulaşık yıkama deneyimini yeniden keşfetmenizi sağlayacak egzersiz için hazır mısınız?

Okumaya devam et “Mindful Bulaşık Yıkama: Bulaşık Yıkamak Bir Egzersize Dönüşebilir mi?”

Stresli Anlarda 6 Adımda Bedeninize Dönün – Mindfulness Egzersizi

Mindfulness Stres Egzersizi

Stresli anlarda farkındalığı kullanabilirsiniz.  Küçük bir mindfulness egzersizi ile bedeninize dönebilir, nefesinize odaklanabilirsiniz. Süreyi dilediğiniz kadar uzatmanız mümkün. Dilerseniz oturarak, uzanarak egzersize başlayabilirsiniz. Egzersizi iş yerinde veya evde yapabilir, günün stresli her anında kendinize dönmek için birkaç dakika ayırabilirsiniz.

Okumaya devam et “Stresli Anlarda 6 Adımda Bedeninize Dönün – Mindfulness Egzersizi”

Ses Farkındalığı Egzersizi

Anı farkına varmak için duyularınıza kulak vermeniz gerekir. Ses farkındalığı da anı deneyimlemenin, stresten uzaklaşmanın, zihni sakinleştirmenin bir yolu. Aslında hayatımızda daima ses var ama onları farkına bile varmıyoruz. Çevrenizdeki, bedeninizdeki ve bulunduğunuz ortamın dışından gelen sesler size yepyeni bir farkındalık deneyimi vadediyor.

Ses Farkındalığı Egzersizi

Sizleri mindfulness ses farkındalığı egzersizine davet ediyoruz. Nerede olursanız olun, anı deneyimlemek ve stresten uzaklaşmak için bu egzersizi kullanabilirsiniz. Spotify’dan dinlemek için hemen tıklayınız: