Mindfulness Eğitmeni Olmak | Nasıl Mindfulness Eğitmeni Oldum?

Mindfulness uzun ve keşiflerle dolu bir yolculuk… Elbette bu yolculuğa çıkmanın tek yolu eğitmenlik değil, farklı programlar aracılığıyla siz de keşfe başlayabilirsiniz. Daha ileri düzeyde, bu yolculukta başkalarına rehber olmayı arzu ederseniz, işte orada mindfulness eğitmenliği devreye giriyor. Ben bugün sizlere ilham olması açısından kendi sürecimden bahsetmek istiyorum.

Nasıl Mindfulness Eğitmeni Oldum?

Adım, Özge Esra Kaboğlu ve bildiğiniz üzere Mindfulness eğitmeniyim. Aynı zamanda uzman psikoloğum. Eğitimimi Uludağ Üniversitesi Psikoloji bölümünde aldım ve bu sürede İtalya Torino Üniversitesi’nde de bulundum. Sonrasında ilk yüksek lisansımı İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde tamamladım. Klinik psikoloji yüksek lisans sürecim hala, Nişantaşı Üniversitesi’nde devam ediyor.

Bu bilgiler uluslar arası standartlarda mindfulness eğitmeni olmak için ruh sağlığı uzmanı olmanız gerektiğini düşündürmesin. MBCT eğitmenliği için ruh sağlığı uzmanı olmak gerekli ancak MBI:TAC kriterlerinde mindfulness temelli stres programı eğitmenliği için değil. Diğer bir deyişle, gerekli çabayı, zamanı ayırır ve maddi yatırımı sağlarsanız siz de mindfulness eğitmeni olmak için yola çıkabilirsiniz.

Peki ben neden mindfulness eğitmeni olmayı tercih ettim? Öncelikle yolum birçoğunuz gibi MBSR ile kesişti. Edindiğim faydalar ile mindfulness eğitmen eğitimi almaya karar verdim. Mindfulness Eğitmeni Nasıl Olunur diye araştırdım. Uluslararası standartlarda mindfulness eğitmeni olmak için öncelikle standardize bir programa katılmak gerekiyordu, ki hala öyle. 8 haftalık katılımcı olduğum programın ardından eğitmenlik eğitimine başladım. Eğitmenlik için 1,5 yıl süren 274 saatlik bir eğitmenlik eğitimi aldım. Bu koşullar Level 2 düzeyinde eğitmen olmayı karşılıyor. Hemen ardından da 274 saatlik eğitimi temel alan ve üzerine kognitif terapi bileşenlerinin eklendiği diğer programın eğitimine başladım. Bu eğitimi tamamladım ve MBCT eğitmeni oldum. Her iki programda da 4er saat bireysel süpervizyon şartı var yani toplamda 8 saat bireysel süpervizyon aldım. Eğitmen olmanın önemli bir koşulu daha bu süreçte tamamlandı, o da uzun bir inzivaydı. Yaklaşık 5 gün süren mindfulness sessizlik inzivasına katıldım. Bu da yine standartlara uygun bir programdı. Anlayacağınız üzere mindfulness eğitmenliği yaklaşık 2 yıl süren meşakkatli, maddi ve manevi adanmışlık gerektiren bir süreç, sizlere detaylı anlatımımı videoda bulabilirsiniz.

Nasıl Mindfulness Eğitmeni Oldum? | Mindfulness Hayatımı Nasıl Değiştirdi?
Mindfulness Eğitmeni Olmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir