Kurumsal Mindfulness Eğitimi | Kurumsal Bilinçli Farkındalık Eğitimi

Kurumsal Mindfulness Eğitimi

Kurumsal farkındalık uygulamaları mindfulnessı iş yaşantısına uyarlayarak gerçekleşmektedir. Kurumsal mindfulness eğitimleri dünyanın en büyük şirketlerinde yıllardan bu yana uygulanmaktadır. Programların genel içeriğinde mindful iletişim, motivasyon çalışmaları, stres azaltma uygulamaları, kriz yönetimi becerilerini geliştirme ipuçları yer alabilir.

Okumaya devam et “Kurumsal Mindfulness Eğitimi | Kurumsal Bilinçli Farkındalık Eğitimi”

Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi | MBCT Nedir?

MBCT nedir diyerek söze başlayalım, MBCT Mindfulness Temelli Kognitif Terapi demektir. İsminden de anlaşılacağı üzere farkındalık temelli müdahaleler ile bilişsel davranışçı tekniklerin kullanıldığı bir grup programıdır. Mindfulness nedir? derseniz linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Program stres azaltma çalışması (Siz de MBSR nedir merak ediyorsanız inceleyebilirsiniz) sonrasında, onu temel alarak geliştirilmiştir ve içerik olarak da büyük benzerlik gösterir. BDT müdahalelerinin eklenmesiyle depresyon geçmişi olan kişiler için nüksü önleme ve hayat kalitesini arttırma amaçlı ortaya çıkarılmıştır. Bu grup programı psikoeğitim içeren, bilişsel süreçleri farkına varmayı, ruminatif düşünceleri ve tetikleyicileri tanımayı ve mindful yanıt vermeyi pratik etmeyi içeren 8 haftalık program sunar.

Okumaya devam et “Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi | MBCT Nedir?”

Mindfulness Eğitimi | Mindfulness Eğitimi Nasıl Alınır?

Mindfulness yani Türkçe adıyla bilinçli farkındalık, dikkat vermeyi öğrenme pratiğine dayanıyor. İnsan zihninin konsantrasyonunu artıracak mindfulness egzersizleri, meditatif uygulamalar ve dikkat çalışmaları içeren programlar, mindfulness eğitimi çerçevesini oluşturuyor. Dikkati kullanarak kişiler hayat deneyimini farklılaştırırken bir yandan da duygularına, düşüncelerine, yaşananlara, olaylara nezaketle yaklaşmayı tecrübe ediyor. Kabul etme, şefkat gösterme gibi tutumlarla tamamlanan mindfulness pratiği, yaşamda her şeyin gelip geçici olduğunun farkındalığını katılımcılara kazandırıyor. 

Okumaya devam et “Mindfulness Eğitimi | Mindfulness Eğitimi Nasıl Alınır?”

Online MBSR Nedir? Online MBSR Nasıl Yapılır?

Online MBSR Kursu

Online MBSR 8 haftalık mindfulness temelli stres azaltma programının online platforma taşınmış halidir. Dersler, mobil cihazlardan canlı izlenerek, katılımcılarla etkileşim halinde yapılır. Online MBSR programlarının dünyada kabul edilmiş standartları vardır ve eğitmenler MBSR programını dijital platformlarda da gerçekleştirebilmek için eğitimler almıştır. Yerli ve yabancı hocalardan, akredite kurumlar aracılığıyla alınan eğitimlerle eğitmenler yetkinlik kazanmıştır.

Okumaya devam et “Online MBSR Nedir? Online MBSR Nasıl Yapılır?”

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Eğitimi, MBSR nedir?

Mbsr nedir?

Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma programı adıyla Türkçeleştirilen, MBSR, orijinal adıyla Mindfulness Based Stres Reduction olarak bilinir. Adımlar halinde stresi azaltmaya yönelik egzersizler alan katılımcılar program sonunda farkındalık deneyimlerini artırır. Programı yalnızca profesyonel eğitim almış Mindfulness eğitmenleri uygulayabilir. 40 yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanında uygulanan program Prof. Dr. Jon Kabat Zinn imzasını taşır. Grupça yapılan çalışmalarda yoga hareketleri ile bedenin sınırları keşfedilirken nefes ve meditatif pratiklerle odaklanma çalışmaları yapılır. Süreç içinde kullanıcılara eğitmenin hazırladığı kitapçıklar, ses kayıtları rehberlik eder. Eğitmen ve katılımcıların etkileşim içinde olduğu programda her grup kendi dinamiğini ve özgün deneyimini de beraberinde getirir. “MBSR nedir?” sorusunun yanıtı standartlaştırılmış bir eğitim olsa ve farkındalık hedefi belirlense de her katılımcının süreç sonunda programdan kazandıkları ona özgüdür. Kişisel deneyimlerle şekillenen süreçte, eğitmen her adımda, soru ve sorunda katılımcıların yanındadır. Onları farkındalık için keşfe davet eder. Tamamen seküler bir çalışma olan farkındalık meditasyonu dini bir pratik değildir, mindfulness nedir öğrenmek için eski öğretilere bakmak gerekir. Mindfulness, temellerini Budizm öğretisinden aldığı için referanslara sık sık rastlansa da dini herhangi bir ritüel veya çalışma içermez.

Okumaya devam et “Mindfulness Temelli Stres Azaltma Eğitimi, MBSR nedir?”