“Mindfulness Eğitimi” Hakkında Her Şey

Türkçe adıyla bilinçli farkındalık eğitimleri, dikkat vermeyi öğrenme ve odaklanma pratiğine dayanıyor. Genellikle grup çalışması şeklinde planlanan oturumlar, özel durumlarda bireysel mindfulness eğitimi formunda da gerçekleştirilebiliyor. Kısaca; grup çalışmaları, bireysel ve kurumsal eğitimler ile pratikler öğrenilebiliyor.

Mindfulness Eğitimi Nedir?

Eğitimlerinin içinde temel çalışmalar yer alıyor. Ayrıca, alıntılar ve konuyu destekleyici metinler paylaşılıyor. Bu bilgiler ışığında, özellikle deneyime dayalı programlara, mindfulness eğitimi deniyor. Çalışmalar bir arada yapılıyor ve grup, etkinlik sırasındaki deneyimlerini birbiriyle paylaşıyor. Oturum boyunca uzman eğitmen yönergeleri veriyor, programı koordine ediyor. Ayrıca eğitmen, çalışmalar sonrasında katılımcılara soru sorarak deneyimin daha net anlaşılmasını sağlıyor.

Bilinçli farkındalık eğitiminin amacı, insanların günlük yaşamdaki farkındalığını artırmak, zihni ana odaklamayı seçebilmek, deneyimlerimizi nezaket ve açıklıkla karşılayabilmek olarak açıklanıyor. İnsan zihninin konsantrasyonunu artıracak meditatif uygulamalar ve dikkat çalışmaları içeren programlar, standart mindfulness eğitiminin çerçevesini oluşturuyor. Dikkati kullanarak hayat deneyimini farklı algılanabiliyor. Bir yandan da duygulara, düşüncelere, yaşananlara, olaylara nezaketle yaklaşma tecrübe ediliyor. Kabul etme, şefkat gösterme gibi tutumlarla tamamlanan pratik, yaşamda her şeyin gelip geçici olduğunun farkındalığını katılımcılara kazandırıyor. 

Mindfulness eğitimi sürecinde, konuların takibi ve pratiklerde kullanılacak şemalar için katılımcı el kitapları paylaşılıyor. Ek olarak eğitmen, her hafta konuların takibini kolaylaştırmak için sunumlardan, videolardan faydalanabiliyor. Katılımcılara ulaştırılan sunum, el kitabı, ses dosyası, video gibi tüm içeriklerin, eğitimin o oturumuna özel oluyor. Yani bir eğitmenin Ocak 2021 tarihli eğitimde kullandığı materyal, Şubat 2021 tarihli eğitimle birebir aynı olmayabiliyor. Standardize edilmiş programlarda bile, temel eğitim içerikleri aynı olsa dahi, her eğitmen kendi oturumlarını kendi eklentileriyle zenginleştiriyor. Eğitmenler; şiirler, videolar, alıntılar, özgün ses dosyaları ile eğitim içeriğini yapılandırıyor. Bu nedenle katılımcıların eğitmenden aldıkları tüm içerikleri kişiye özel kabul etmesi, sosyal ağlarda, internet platformlarında paylaşmaması önem arz ediyor.

Mindfulness Eğitimi | Mindfulness Eğitimleri Nelerdir?
Mindfulness Eğitimleri Nelerdir?

Mindfulness Eğitimi Faydaları Nelerdir?

 • Stresin azaltılmasına katkı sağlıyor.
 • Krizde bile sakince düşünebilmeye imkan tanıyor.
 • Kişilerin kendisi için iyi olanı seçme yetisi gelişiyor.
 • Kişilerin hoşa gitmeyen anlar, olaylar ile beraber kalabilme becerisi gelişiyor.
 • Anın tecrübe edilmesi, kişilere geçmiş veya geleceğe savrulan zihnin fark edilmesini sağlıyor. Kişi ana dönerek bu düşünce yoğunluğuna alternatif bir tutum seçebiliyor.
Mindfulness Eğitimi
Mindfulness Eğitiminin Amacı
 • Katılanlar, hayatı farkındalıkla yaşamayı öğreniyor. Bunun sonucunda, anın içindeki düşünceler, duygular ayırt ediliyor.
 • Farkındalık eğitimi alan kişilerin yaşam kalitelerinin arttığı belirtiliyor.
 • Ayrıca, konsantrasyon sağlanıyor.

Mindfulness Eğitimi Çeşitleri

Yaşamın hızla akıp gittiği günümüz dünyasında, dikkat belki de en az kullanılan araç… Aynı anda birçok işi yapma, yapılacaklar listesini bitirme gayretiyle hızla bir şeyleri halletme, aradan çıkarma telaşı en çok da konsantrasyon gereğini ortadan kaldırıyor. Yemek yemeyi bir an önce doymak, yürümeyi bir yere hemen varmak, yaşamayı her şeyi bir an önce bitirip tamamlamak olarak gören milenyum insanı, düşüncelerine, yaşantısına, duygularına, çevresine, deneyimine ve kendine dikkat yöneltmeyi çoğunlukla unutuyor. Bu nedenle, getirdiği farkındalıkla yaşam deneyimiyle insanların hayatında çok önemli bir kırılma yaratıyor.

1979 yılından bu yana dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam eden çalışmalar, standardize mindfulness eğitimlerini de beraberinde getiriyor.

Programlar oturarak veya yatarak yapılan

içeriyor. Ayrıca eğitimlerde beden farkındalığı için yoga pratiği olduğuna da şahit olabilirsiniz.

Bireysel Mindfulness Eğitimi Alınabilir mi?

Bilinçli farkındalık eğitimlerinin genellikle grup programları olduğunu görebilirsiniz. Ancak bireylerin kişisel ihtiyaçları, zaman planlamaları değerlendirilerek bu eğitimlerin bireysel seanslarla yapılması da mümkün oluyor. Bireysel mindfulness eğitimi çerçevesinde, kişilerin farkındalık ile tanışmaları ve farkındalığı hayatlarına yerleştirmeleri amacıyla uygulamalara yer veriliyor.

Mindfulness Eğitimi Nedir?
Mindfulness Eğitimi Nedir?

Bu seanslarda katılımcının eğitmenle deneyim üzerinde konuşması ve merakla tecrübesini inceleyerek paylaşması, önemli yer tutuyor. Becerinin geliştirilebilmesi adına, çalışmaların haftada bir saatlik oturumlarla, yaklaşık 8 haftalık seanslar halinde planlanması tercih ediliyor.

Mindfulness Eğitim Programları

Eğitimler, temelde grup programları olarak oluşturuluyor. Bu sayede diğer katılımcıların deneyimlerine şahit olabilirsiniz. Hatta onların tecrübelerini dinleyerek beslenebilir, onlardan da birçok şey öğrenebilirsiniz.

 • MBSR Nedir?: J. K. Zinn ve arkadaşları tarafından tasarlanan stres azaltma programı, diğerlerinin bel kemiğini oluşturuyor. Standardize bir şekilde uygulanan, 8 hafta süren Stress Reduction programı, adından da anlaşılacağı üzere stresi hedef alıyor. Yapılan çalışmalar, günlük yaşam pratiğinde fayda sağladığını ortaya koyuyor. (Eğer mindfulness eğitici eğitmenliği programlarına katılmak istiyorsanız, önce bu süreçten geçmeli, sertifika almalısınız.)
 • MBCP Eğitimi : Doğum ve ebeveynlik programı olan MBCP, hamileler ve eşleri tarafından tercih ediliyor. Hamilelik, doğum ve çocuk yetiştirme süreçlerinde kişilere destek veren program, standardize özelliği ile tüm dünyada katılımcıların tercihi oluyor. 
 • MBRP Eğitimi : Dünyada en bilinen programlar arasında bulunan MBRP, bağımlılıklarda kullanılıyor.
 • MBDC Eğitimi: Demans bakımı programı, hasta bakımı verenler, hemşireler ve hasta yakınları tarafından tercih ediliyor. Demans hastasını daha iyi anlama, onunla beraber deneyimi içselleştirebilme, süreci kabullenme için seçilen program, bu nedenle yoğun talep görüyor. 

Dünyada en mindful eğitim budur demek, söz konusu farkındalık olunca pek bir şey ifade etmiyor. Zira, bilinçli farkındalık uzun bir yolculuk… Bilgiyi içselleştirme süreci ve yaşam deneyimi gerektiriyor. Alınan eğitim kadar, kişinin onu tecrübe etmesi de önem kazanıyor. Katılımcının neye ihtiyacı olduğu, ne kadar içselleştirebildiği, deneyimi, kişiden kişiye farklılaşıyor.

Mindfulness Eğitimi Kimden Alınır?

Elbette eğitmenin mesleki yeterliliği, tecrübesi, eğitim aldığı kişi ve kurumların bilinmesi oldukça önemli. Tüm bunlara dikkat ederek seçim yapılması gerekiyor. Dünya çapında işleyişe bakıldığında MBSR programını uluslararası eğitmenlik eğitiminden geçen kişiler düzenlenebiliyor. Özellikle MBCT eğitimi söz konusu olduğunda, yalnızca ruh sağlığı uzmanlarının uygulayıcı olduğunun hatırlanması ve programı veren kişinin özgeçmişinin gözden geçirilmesi önem taşıyor. Yetkin, mindfulness psikolog, psikiyatrist tarafından programın eğitimi veriliyor.

Mindfulness Eğitim Ücretleri
Mindfulness Eğitim Ücretleri

Sadece katılımcı olmak değil, eğitmen olmak isteyebilirsiniz. Bu durumda, dünyadaki derneklerce tanınan, verdiği sertifika geçerliliğinde şüpheye yer bırakmayan eğitici eğitmenliği programlarını seçmelisiniz. Ayrıca vurgulamamız gerekiyor, uygulayıcı ve eğitmenlerin farkındalık pratiğini içselleştirmiş olmaları, programın başarısını direkt etkiliyor.

Online Mindfulness Eğitimi  

Mindfulness programları online da alınabiliyor. Yani mindfulness eğitimleri, uzaktan eğitim şeklinde verilebiliyor. Eğitmenler, çalışmaları onlinea uygun olacak şekilde revize ediyor. Zaten birçok eğitici eğitmenliği programında “online eğitim verirken şunlara dikkat edin, bu çalışmayı böyle yapın” diye bilgilendirmeler hazırlanıyor. Bu nedenle eğitim online olduğunda da alınacak verimden bir şey kaybedilmiyor. Yetkin eğitmenler, uzaktan yapılacak program konusunda yeterli deneyime sahip oluyor ve katılımcıların karşısına tam donanımla çıkıyor.

İçerik, neredeyse her programda standart olduğu gibi online versiyonlar için de belli kurallar çerçevesinde belirleniyor. Online program içeriğine eğitmen karar veriyor. Günlük workshoplar, atölyeler veya eğitmen tarafından hazırlanmış özgün çalışmalar, yine online versiyona uyacak şekilde formülize ediliyor.

Online MBSR kursu ile ilgili deneyimli birçok eğitmen, verimli birçok eğitim ülkemizde de senelerdir bulunuyor. Siz de kısa bir araştırmayla bu eğitim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Mindfulness eğitimi İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde zaten açılıyor. Ancak daha küçük il ve ilçelerde bulunanlar, hatta yurt dışından eğitim almak isteyenler için online eğitim her zaman bir alternatif olarak sunuluyor. Günümüzde farkındalık programları açan hemen herkes, senede bir veya birkaç kez online sınıflarda çalışmalarını sürdürüyor. 

Mindfulness Eğitim Ücretleri 

Bir günlük workshop, 8 haftalık standardize eğitimden doğası gereği daha uygun fiyatlı oluyor. Çok sayıda eğitmenin katıldığı programlarda yabancı eğitmenlerin giderleriyle fiyatlar, daha yüksek rakamları işaret edebiliyor. Eğitim ücretleri genellikle döviz üzerinden belirlendiği için yıldan yıla değişiklik gösteriyor. Mindfulness eğitimi 2021 yılında ne kadar diye merak edenlerin, 2020 fiyatlarını referans alması doğru görülmüyor. Programı açan kişilere, kurumlara, eğitmenlere danışılarak güncel fiyat bilgisinin rica edilmesi şart.

Mindfulness Eğitmen Eğitimi

Mindfulness uygulayıcı eğitimlerine, yani eğitmen eğitimlerine katılmak için standardize mindfulness programlarına katılmalısınız. Ardından, temel eğitimlerden alınan sertifikalarla, eğitmen eğitimi almak için ilgili yerlere başvurulabiliyor. Sertifikalar, dünyanın dört bir yanındaki merkezlerde, üniversitelerde geçerlilik gösteriyor. Ancak, eğitici eğitmenliği eğitimleri, 1 yıldan daha uzun sürüyor. Ücretleri, on binlerce lira oluyor ve sayılı kurumlarca verilebiliyor.

Farklı ekollerin eğitmen yetiştiren farklı minfulness kurs programlarını da bulabilirsiniz. Eğitim alacağınız yerin eğitmenleri, programı, sertifikalarının geçerliliği, eğitimin kalitesi önem taşıyor, özellikle her birini incelemelisiniz. Yalnız, bilinçli farkındalık temelli terapi programlarında eğitmen olabilmek için ise ruh sağlığı profesyoneli olmalısınız.

Kurumsal Mindfulness Eğitimi | Kurumsal Bilinçli Farkındalık Eğitimi

Programlarda; mindful iletişim, motivasyon, stres azaltma uygulamaları, kriz yönetimi becerilerini geliştirme ipuçları yer alıyor. Kurumsal mindfulness eğitimleri, dünyanın en büyük şirketlerinde yıllardan bu yana uygulanıyor.

Farkındalığı, dikkatin bilinçli bir şekilde içsel ve dışsal dünyadaki deneyimlenenlere yönlendirilmesi, yargısızca ve nezaketle karşılanması olarak tanımlayabilirsiniz. O, kurumsal yaşamda çalışanların iyilik halini geliştirmek, stres yönetimini kolaylaştırmak ve duygu regülasyonunu desteklemek için kullanılan bir yöntem. Eğitmeninizle beraber, kısa süreli ve uzun süreli çalışmalar yapabilir, şirketin ihtiyaçlarına yönelik atölyeler ve seminerler planlayabilirsiniz. Fakat uygulamaların süresi; konu, kişi sayısı, içerik gibi detaylardan etkilenebiliyor. Bu nednele eğitmeninizin profesyonel tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

Ayrıca bu farkındalık deneyimleri yalnızca çalışanın profesyonel hayatını değil, özel yaşamını da besliyor. Onlara, hayatı boyunca kullanabileceği beceriler armağan ediyor. Çalışanlarınızın da eğitim taleplerini göz ardı etmemeli ve eğitmeninizi çalışan taleplerine göre yönlendirmelisiniz.

Kurumsal Mindfulness Eğitimi Amaçları

·         Bilinçli Farkındalıkla Stres Yönetimi: Stres azaltmada etkisi kanıtlanmış dikkat çalışmaları içeriyor. Bu çalışmalardan ilhamla programda stres yönetimine yer veriliyor.

Kurumsal Mindfulness Eğitimi
Kurumsal Mindfulness Eğitimi

·         Farkındalık ve Duygu Yönetimi: Farkındalık çalışmalarıyla anın içindeki duyguları fark edebilirsiniz. Bunun yanında, duyguları kabul etmek için çalışabilirsiniz.

·         Liderlik ve Farkındalık: Liderlik becerilerini farkındalıkla desteklemek için programlar bulunuyor.

·         Farkındalıkla Zaman Yönetimi: Birçok kurumsal bilinçli farkındalık eğitimi içinde zaman yönetimi yer alıyor. Zamanı bilinçli kullanma, etkili zaman yönetimi konusunda, deneyime odaklanabilmek oldukça etkili bir araç. Çünkü odaklanmanın öğrenilmesi, zaman yönetimine destek veriyor.

·         Ekip Çalışması ve İşbirliği: Ekip çalışmasının en önemli ayağı iletişim. Kişinin kendini anlatabilmesi kadar karşısındakini dinleyebilmesi de takım ruhu için gerekli. Kriz yönetme için düşünce ve duygularını fark edebilmesi gerekiyor. Bu yolla, takım çalışmasını güçlendiriyor. Farkındalığın eşlik ettiği iletişim deneyimi, çalışma hayatında kişilere yardımcı oluyor.

·         Kurumsal Motivasyon Eğitimi: Kişilerin motivasyonları genellikle baş edemedikleri sorunlar olabiliyor. Buna ek olarak, çalışma koşulları veya çalışma arkadaşları motivasyonları zedeleyebiliyor. Kabullenme becerisini kazandırıyor, kişilerin hoşa gitmeyen şeylerle bile kalabilmesine yardımcı oluyor.

·         Psikolojik Esneklik  gibi kurumsal mindfulness program konuları ile süreç planlanıyor.

Ayrıca, standardize programları da şirketiniz için tercih edebilirsiniz.

Kurumsal Mindfulness Eğitimi Ne İşe Yarar? 

Günümüzde çalışma yaşamı yıpratıcı, rekabetçi ve baş edilmesi güç zamanlar barındırıyor. Çalışanların ilişki yönetimi, stres ve kaygı yönetimi gibi alanlarda desteklenmesine yardımcı oluyor.  Kurumsal bilinçli farkındalık ile katılımcılar, hem kişisel hayatlarına fayda sağlarken hem de yaşamın zorluklarıyla baş etmek için güçlü bir kaynak yatıyor. Zihnin anda kalma becerisinin gelişiyor… Zihin geçmiş ya da geleceğe ait düşüncelere kapılıp gitme eğiliminde, elbette bu eğilim kaygı doğuruyor. Farkındalık pratikleri, kurumsal yaşamda anda olma, odaklanma ve dikkati sürdürebilme alanlarını geliştiriyor. Bunun sonucunda kaygı ve streste azalma meydana geliyor.

Kurumsal birçok firma günümüzde farkındalık uygulamalarından yararlanıyor. Bu firmaların başında Google var. Hatta kendilerinin oluşturduğu mindfulness temelli bir kurumsal destek programı bile mevcut. Yahoo, Ford, Apple, Reebok, NASA gibi birçok dünyaca ünlü kuruluş, kurumsal mindfulness danışmanlığı alıyor. Konuya dair makaleler ve haberler bulmanız mümkün.

Bunun yanında NBA kulüpleri de bu öğretilere başvuruyor. Öğrenim sektöründe de hem öğretmenler hem de öğrenciler için farkındalık çalışmaları giderek yaygınlaşıyor. Bu uygulamaları destekleyen Hollanda, İngiltere gibi devletler mevcut. Hatta parlamentolarda dahi bu uygulamalar stres yönetimi için tercih ediliyor.

Kimler Kurumsal Mindfulness Eğitimi Almalı? 

Stresli bir kurumsal yaşama sahip üst düzey yöneticilerdenseniz mindfulness eğitimi size göre… Yoğun tempoya sahip beyaz yakalı çalışanlardansanız kurumsal programları öncelikli olarak tercih edebilirsiniz. Plazada çalışan insanlar, mağaza yöneticileri, bankacılık sektörü çalışanları, eğitimlere yoğun ilgi gösteriyor. Bunun yanında öğretmenler, doktor ve hemşireler, ruh sağlığı çalışanları mindfulness uygulamalarına başvuruyor.

Ani durumlarda farkındalıkla tepki geliştirebilme, zaman yönetimi, zorluklarla baş edebilme için birçok profesyonel, eğitimlerden yararlanıyor. Farkındalık deneyime dayalı bir beceri… Bu beceriyi geliştirmek için akademik bir başarı gerekmiyor. Mavi yakalı işçilerin motivasyonunda da fayda sağlıyor.

Bilinçli farkındalık eğitimi, uzun yıllardır insan hayatına dokunan bir uygulama… Tüm insanların hayatında yer açabileceği ve geliştirebileceği nitelikler taşıyor. 18 yaş üzerindeyseniz bu uygulamalara katılabilirsiniz, yaş için herhangi bir üst sınır ise bulunmuyor.

Kurumsal Bilinçli Farkındalık Eğitimi Nasıl Yapılır? 

Bu programlar online ve yüz yüze seçeneklerle uygulanıyor. Meditasyon bu araçların başında geliyor. Bunun yanında farkında iletişim uygulamaları, yeme-içme pratikleri, beden farkındalığı çalışmaları programlara eklenebiliyor. Birçok yapılandırılmış ve yapılandırılmamış uygulama planların içinde yer alıyor.

Şirket düzeni ve konuya bağlı olarak çalışmalar planlanabiliyor. Sandalyede, koltukta, mat ya da minderde oturarak; yürüyerek, durarak, hareket ederek pratikler uygulanabiliyor. Şirketlerde farkındalığı deneyimlemek için özel bir materyale ihtiyaç yok. Kişilerin bulunması, uygulamaları yapmak için yeterli.

Kurumsal Online Mindfulness Eğitim

Kurumsal online mindfulness eğitimleri, çok sayıda kişiye ulaşılabiliyor. Ayrıca, farklı yerlerden katılım imkanı sunulabilmesi sebebiyle tercih ediliyor. Şirketler özellikle üst düzey yöneticileri için bu programlara yöneliyor. Bu programlara bilgisayar, tablet ve telefonla katılım mümkün oluyor. Kurumsal online farkındalık teknolojinin gelişimi ve farkındalığın popülerliğinin artmasıyla güçlü bir talep görüyor. Bunun yanında şirketler, ekip çalışması, iletişim ve motivasyon desteği sağlamak için de programları planlayabiliyor. Çok şubeli şirketler için online eğitimler zaman, mekan ve ulaşım açısından tasarruf sağlıyor.

Kurumsal Mindfulness Eğitim Ücretleri 

Eğitimler, bu alanda öğrenim görmüş uzmanlarca veriliyor. Ayrıca, eğitmenlerin, bu pratikleri kendi hayatına entegre edebilmiş olması gerekiyor. Ücretler, eğitmenin öğrenim düzeyi, profesyonel başarıları, aldığı sertifikalar gibi birçok faktörden etkileniyor. Yurtdışından bir eğitmen geldiğinde, aldığı ücretin döviz cinsinden hesaplanması ücretlendirmeyi etkiliyor. Kurumsal mindfulness eğitimlerini artan popülarite ile birçok eğitim merkezi kataloglarına bu atölyeleri ekliyor. Katılımcılar, bu süreci koordine eden eğitmeni inceleyerek seçim yapıyor. Eğitmenin, farkındalık konusundaki deneyimini, aldığı sertifikaları, belgeleri mutlaka araştırılıyor. Nihayet, katılımcılar beklentilerine uygun eğitmenleri tercih ettiğinde çalışmalardan yeterli verimi alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir