Mindfulness Eğitimi | Mindfulness Eğitimi Çeşitleri

Mindfulness eğitimi yani Türkçe adıyla bilinçli farkındalık eğitimleri, dikkat vermeyi öğrenme ve odaklanma pratiğine dayanıyor.

Mindfulness Eğitimi
Mindfulness Eğitimi

Mindfulness Eğitimi Nedir?

Mindfulness eğitimi, içinde mindfulness egzersizleri, mindfulness sözleri ve alıntılarının paylaşımı olan, deneyime dayalı programlara deniyor. Çalışmalar bir arada yapılır ve grup, etkinlik sırasındaki deneyimlerini birbiri ile paylaşıyor. Eğitmen bu sırada onlara soru sorarak deneyimin daha net anlaşılmasını sağlıyor. Çalışmalar sırasında yönergeleri veren, programı koordine eden de uzman eğitmen oluyor.

İnsan zihninin konsantrasyonunu artıracak meditatif uygulamalar ve dikkat çalışmaları içeren programlar, standart mindfulness eğitiminin çerçevesini oluşturuyor. Dikkati kullanarak kişiler hayat deneyimini farklılaştırırken bir yandan da duygularına, düşüncelerine, yaşananlara, olaylara nezaketle yaklaşmayı tecrübe ediyor. Kabul etme, şefkat gösterme gibi tutumlarla tamamlanan mindfulness pratiği, yaşamda her şeyin gelip geçici olduğunun farkındalığını katılımcılara kazandırıyor. 

Neden Mindfulness Eğitimi Almalı?

 • Mindfulness eğitimi stresin azaltılmasına katkı sağlıyor.
 • Krizde, sakince düşünebilmeye imkan tanıyor.
 • Kişilerin kendisi için iyi olanı seçme yetisini geliştirmeye destek sunuyor.
 • Mindfulness eğitimi alan kişilerin hoşa gitmeyen anlar, olaylar ile beraber kalabilme becerisi gelişiyor.
 • Anın, andaki deneyimin tecrübe edilmesi, kişilere geçmiş veya geleceğin endişesini kenara bırakmayı öğretiyor.
 • Mindfulness eğitimlerine katılanlar, hayatı farkındalıkla yaşamayı öğreniyor. Anın içindeki düşünceler, duygular ayırt ediliyor.
 • Farkındalık eğitimi alan kişilerin kronik ağrı ve hastalık durumlarında yaşam kalitelerinin arttığı belirtiliyor.
 • Konsantrasyon sağlamada gelişme gözlemleniyor.

Mindfulness Eğitimi Çeşitleri

Yaşamın hızla akıp gittiği günümüz dünyasında, dikkat belki de en az kullanılan araç… Aynı anda birçok işi yapma, yapılacaklar listesini bitirme gayretiyle hızla bir şeyleri halletme, aradan çıkarma telaşı en çok da konsantrasyon gereğini ortadan kaldırıyor. Yemek yemeyi bir an önce doymak, yürümeyi bir yere hemen varmak, yaşamayı her şeyi bir an önce bitirip tamamlamak olarak gören milenyum insanı, düşüncelerine, yaşantısına, duygularına, çevresine, deneyimine ve kendine dikkat yöneltmeyi çoğunlukla unutuyor. Bu nedenle mindfulness getirdiği farkındalıkla yaşam deneyiminde çok önemli bir kırılma yaratıyor. Mindfulness nasıl öğrenilir diyenler mindfulness kitapları okuyabiliyor veya bilinen programlara katılım gösteriyor. 1979 yılından bu yana dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam eden mindfulness çalışmaları, standardize mindfulness eğitimleri ve programlarını beraberinde getiriyor. Programlar oturarak veya yatarak yapılan mindful meditasyon, yürüme, diyalog egzersizleri, mindful beslenme çalışmaları, düşünsel deneyim paylaşımları, beden farkındalığı için az sayıda yoga egzersizi içeriyor. 

Mindfulness Eğitimleri
Mindfulness Eğitimleri

Mindfulness Eğitim Programları

 • MBSR Nedir?: Jon Kabat Zinn ve arkadaşları tarafından tasarlanan mindfulness temelli stres azaltma programı, mindfulness eğitimlerinin bel kemiğini oluşturuyor. Standardize bir şekilde uygulanan, 8 hafta süren Stress Reduction programı, adından da anlaşılacağı üzere stres azaltmayı hedefliyor. Yapılan çalışmalar günlük yaşam pratiğinde fayda sağladığını ortaya koyuyor. Birçok mindfulness eğitici eğitmenliği programına katılabilmek için MBSR katılımcısı olmuş olmak şart koşuluyor. Kısaca mindfulness nedir bilmek isteyenlerin yolu önce buradan geçiyor. 
 • MBCP Eğitimi : Mindfulness temelli doğum ve ebeveynlik programı olan MBCP, hamileler ve eşleri tarafından tercih ediliyor. Hamilelik, doğum ve çocuk yetiştirme süreçlerinde kişilere destek veren program, standardize özelliği ile tüm dünyada katılımcıların tercihi oluyor. 
 • MBRP Eğitimi : Dünyada en bilinen mindfulness eğitimleri arasında bulunan MBRP, bağımlılıklarda kullanılıyor. Bağımlı kişilerde nüks önleme için tercih edilen program, farklı bağımlılık türleri için uzman tarafından tercih edilebiliyor. 
 • MBDC Eğitimi: Mindfulness temelli demans bakımı programı, hasta bakımı verenler, hemşireler, hasta yakınları tarafından tercih ediliyor. Demans hastasını daha iyi anlama, onunla beraber deneyimi içselleştirebilme, süreci kabullenme için seçilen program, dünyada yoğun talep görüyor. 
En Bilinen Mindfulness Eğitimleri
En Bilinen Mindfulness Eğitimleri 

Mindfulness Tekniği Kullanılan Terapi Çalışmaları

 • Mindfulness Temelli CT: Yineleyici depresyon yaşayan kişiler için özellikle tavsiye ediliyor. Stres azaltma çalışmasında olduğu gibi grup çalışması şeklinde uygulanıyor. İçeriğin yarısından fazlası ilk programla aynı olsa da kalan yarısında bilişsel tekniklerden faydalanılarak teröpatik etki pekiştiriliyor. Programın katılımcısı olmak için mesleki şart aranmazken, eğitmenlik için ruh sağlığı uzmanı olmak şart koşuluyor. Adı terapi olsa da bu program bir grup psikoeğitim programı, destekleyici olduğu unutulmamalı ancak bireysel psikoterapinin farklı bir süreç olduğu hatırlanmalı. Günümüzde grup programı Online MBCT şeklinde de açılabiliyor.
 • DBT: Diyalektik davranış terapisi olarak açılabilecek DBT, mindfulness tekniklerinden beslenerek terapötik etkiyi güçlendiriyor. Özellikle sınırda kişilik bozukluğu olanlar için tercih edilen terapi yöntemi, hem bilişsel davranışçı yöntemlerden hem de bilinçli farkındalıktan besleniyor. DBT de yalnızca ruh sağlığı uzmanları tarafından eğitimi alınarak uygulanabiliyor. 
 • ACT: Kabul kararlılık terapisi olarak adlandırılan ACT, mindfulnessla oldukça ilişkili görülüyor. Ruh sağlığı uzmanları tarafından eğitimi alınan ve bireysel terapi seanslarında kullanılan ACT, üçüncü dalga psikoloji ekolleri arasında sayılıyor. 

En İyi Mindfulness Eğitimi Hangisi?

Dünyanın en mindful eğitimi budur, bu program en iyi mindfulness eğitimi demek söz konusu farkındalık olunca pek bir şey ifade etmiyor. Mindfulness uzun bir yolculuk, içselleştirme süreci ve yaşam deneyimi olduğu için alınan eğitim kadar kişinin onu tecrübe etmesi de önem kazanıyor. Katılımcının neye ihtiyacı olduğu, ne kadar içselleştirebildiği, deneyimi kişiden kişiye farklılaşıyor. Yetişkinler için hazırlanan mindfulness eğitim alternatiflerinin yanında birçok çocuklar için mindfulness programı da bulunuyor. 

En iyi mindfulness eğitimi
En iyi mindfulness eğitimi

Mindfulness Eğitimi Kimden Alınır?

Elbette eğitmenin mesleki yeterliliği, tecrübesi, eğitim aldığı kişi ve kurumların bilinmesi oldukça önemli. Tüm bunlara dikkat ederek seçim yapılması gerekiyor. Özellikle terapi söz konusu olduğunda, yalnızca ruh sağlığı uzmanlarının etkin olduğunun hatırlanması ve programı veren kişinin özgeçmişinin gözden geçirilmesi önem taşıyor. Mindfulness psikolog, psikiyatrist tarafından terapi uygulaması yapılabiliyor.

Sadece katılımcı olmak değil, eğitmenlik istendiğinde, dünyadaki mindfulness derneklerince tanınan, verdiği sertifika geçerliliğinde şüpheye yer bırakmayan eğitici eğitmenlerinin seçilmesi önemli görülüyor. Ayrıca uygulayıcı ve eğitmenlerin de mindfulness pratiğini içselleştirmiş olmaları programın başarısını direkt etkiliyor.

Mindfulness Eğitim Ücretleri
Mindfulness Eğitim Ücretleri

Online Mindfulness Eğitimi Olur mu? 

Mindfulness eğitim programları online da alınabiliyor. Mindfulness uzaktan eğitim şeklinde verilebiliyor. Eğitmenler, çalışmaları onlinea uygun olacak şekilde revize ediyor. Zaten birçok eğitici eğitmenliği programında “online eğitim verirken şunlara dikkat edin, bu egzersizi böyle yapın” diye bilgilendirmeler hazırlanıyor. Bu nedenle mindfulness eğitimi online olduğunda da alınacak verimden bir şey kaybedilmiyor. Yetkin eğitmenler uzaktan yapılacak program konusunda da yeterli deneyime sahip olarak katılımcıların karşısına çıkıyor.

Mindfulness eğitim içeriği, neredeyse her programda standart olduğu gibi online versiyonlar için de belli standartlar ve kurallar içeriyor. Günlük workshoplar, atölyeler veya eğitmen tarafından hazırlanmış özgün çalışmalar da yine online versiyona uyacak şekilde formülize ediliyor.

Mindfulness eğitimi 2020 yılında, online versiyonuyla hız kazanıyor. Mindfulness eğitimi 2021 yılında ve sonrasında da hem online hem de yüz yüze alternatiflerle ilerleyeceğe benziyor. Online MBSR kursu ile ilgili deneyimli birçok eğitmen, verimli birçok eğitim ülkemizde de senelerdir bulunuyor. Mindfulness eğitimi İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde zaten açılıyor ancak daha küçük il ve ilçelerde bulunanlar, hatta yurt dışından eğitim alanlar için online eğitim her zaman bir alternatif olarak sunuluyor. Günümüzde farkındalık programları açan hemen herkes senede bir veya birkaç kez online sınıflarda da çalışmalarını sürdürüyor. 

Mindfulness Eğitimi Nedir?
Mindfulness Eğitimi Nedir?

Mindfulness Eğitim Ücretleri 

Mindfulness eğitimi fiyatları, alınan eğitimin süresine, içeriğine göre değişiyor. Bir günlük workshop, 8 haftalık standardize eğitimden doğası gereği daha uygun fiyatlı oluyor. Özellikle birden çok eğitmenin katıldığı programlarda yabancı eğitmenlerin de ulaşımı ve ödemeleri gereği fiyatlar daha yüksek rakamları işaret edebiliyor.

Eğitim ücretleri genellikle döviz üzerinden belirlendiği için yıldan yıla değişiklik gösteriyor. Mindfulness eğitimi 2021 yılında ne kadar diye merak edenlerin 2020 fiyatlarını referans alması bu nedenle doğru görülmüyor. Programı açan kişilere, kurumlara, eğitmenlere danışılarak güncel fiyat bilgisinin rica edilmesi, en doğru bilgiye ulaşılabilmesi için şart oluyor. 

Mindfulness eğitimi ücretsiz şekilde açılabiliyor, çoğunlukla mindfulnessı tanıtmayı amaçlayan atölyeler ve günlük etkinliklerde ücretsiz ibaresine rastlanıyor. 8 haftalık programlarda ise eğitmen tarafından seçilen burslu öğrenciler ücretsiz katılım gösterebiliyor. Ancak eğitmenin inisiyatifinde olan bu durum diğer grup üyeleri ile paylaşılmıyor.

Mindfulness Eğitimi Sunumları / Mindfulness Eğitimi Katılımcı El Kitabı

Mindfulness eğitimi sürecinde katılımcıların yararlanması, konuları takibi ve egzersizlerde kullanacağı şemalar için katılımcı el kitapları paylaşılabiliyor. Eğitmen, her hafta konuların takibini kolaylaştırmak için sunumlardan, videolardan da faydalanabiliyor. Katılımcılara ulaştırılan sunum, el kitabı, ses dosyası, video gibi tüm içeriklerin eğitimin o oturumuna özel oluyor. Yani bir eğitmenin Ocak 2021 tarihli eğitimde kullandığı materyal, Şubat 2021 tarihli eğitimle birebir aynı olmayabiliyor. Standardize edilmiş programlarda bile, temel eğitim içerikleri aynı olsa dahi, her eğitim kendi oturumlarını kendi eklentileriyle zenginleştiriyor. Şiirler, videolar, alıntılar, özgün ses dosyaları ile eğitim içeriği eğitmen tarafından yapılandırılıyor. Katılımcıların eğitmenden aldıkları tüm içerikleri kişiye özel kabul etmesi, kimseyle paylaşmaması, sosyal ağlarda, internet platformlarında paylaşmaması önem arz ediyor.

Mindfulness Eğitmen Eğitimi

Mindfulness eğitmen eğitimlerine katılmak için stres azaltma veya bilişsel terapi programlarına katılmış olmak gerekiyor. Bu temel eğitimlerin ardından alınan sertifikalarla, eğitmen eğitimi almak için dünyanın dört bir yanındaki kurslara, üniversitelere başvurulabiliyor. 1 yıldan daha uzun süren ve ücreti onbinlerce lira olan eğitici eğitmenliği programı, sayılı kurumlarca verilebiliyor.

Farklı ekollerin eğitmen yetiştiren farklı kurslarını da bulabilirsiniz. Eğitim alacağınız yerin eğitmenleri, programı, sertifikalarının geçerliliği, eğitimin kalitesi önem taşıyor, her birini incelemelisiniz.

Dipnot: Mindfulness temelli terapi programlarında eğitmen olabilmek için ise ruh sağlığı profesyoneli olmak gerekiyor.

Kurumsal Mindfulness Eğitimi | Kurumsal Bilinçli Farkındalık Eğitimi

Kurumsal farkındalık uygulamaları mindfulnessı çalışma yaşantısına uyarlayarak gerçekleşmektedir. Kurumsal mindfulness eğitimleri dünyanın en büyük şirketlerinde yıllardan bu yana uygulanmaktadır. Programların genel içeriğinde mindful iletişim, motivasyon çalışmaları, stres azaltma uygulamaları, kriz yönetimi becerilerini geliştirme ipuçları yer alabilir.

Mindfulness nedir sorusunun yanıtını vererek başlayalım; dikkatin bilinçli bir şekilde içsel ve dışsal dünyada deneyimlenenlere yönlendirilmesi, yargısızca ve nezaketle karşılanmasıdır. Çalışma yaşamında deneyimlenen mindfulness ne demek, profesyonel hayatta mindfulnesstan nasıl faydalanılır derseniz kurumsal yaşamda çalışanların iyilik halini geliştirmek, stres yönetimini kolaylaştırmak ve duygu regülasyonunu desteklemek için kullanılan bir yöntemdir. Kısa süreli ve uzun süreli planlamalar yapılarak şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik programlar, atölyeler ve seminerler planlanabilir.  Bu uygulamaların süresi konu, kişi sayısı, içerik gibi detaylardan etkilenebilmektedir. Unutulmamalı ki bu egzersizler ve farkındalık deneyimleri yalnızca çalışanın profesyonel hayatını değil, özel yaşamını da besleyecek, hayatı boyunca kullanabileceği beceriler taşımaktadır. Çalışanın bu beceriyi geliştirmeye gönüllü olması, pratikleri uygulaması bu faydayı sağlayabilmesi için destekleyici bir unsurdur.

Kurumsal Mindfulness Eğitimi
Kurumsal Mindfulness Eğitimi

Kurumsal Mindfulness Eğitim Konuları 

·         Bilinçli Farkındalıkla Stres Yönetimi: Mindfulness stres azaltmada etkisi kanıtlanmış dikkat çalışmaları içerir. Bu çalışmalardan ilhamla programda stres yönetimine yer verilebilir.

·         Farkındalık ve Duygu Yönetimi: Farkındalık çalışmalarında anın içindeki duygunun fark edilebilmesi ve kabul edilebilmesi de yer alabilir.

·         Liderlik ve Farkındalık: Liderlik becerilerini mindfulnessla desteklemek için programlar geliştirilebilir.

·         Farkındalıkla Zaman Yönetimi: Birçok kurumsal bilinçli farkındalık eğitimi içinde zaman yönetimi yer alır. Zamanı bilinçli kullanma, etkili zaman yönetimi konusunda anın içindeki deneyime odaklanabilme becerisi oldukça etkili bir araçtır.

·         Ekip Çalışması ve İşbirliği: Ekip çalışmasının en önemli ayağı iletişimdir. Kişinin kendini anlatabilmesi kadar karşısındakini dinleyebilmesi, kriz yönetebilmesi, düşünce ve duygularını fark edebilmesi takım çalışmasını güçlendirebilir. Mindful iletişim çalışma hayatında kişilere yardımcı olmaktadır.

·         Kurumsal Motivasyon Eğitimi: Kişilerin motivasyonları genellikle baş edemedikleri sorunlar, çalışma koşulları veya çalışma arkadaşları nedeniyle zedelenir. Mindfulness, kabullenme becerisini kazandırır, kişilerin hoşa gitmeyen şeylerle bile kalabilmesine yardımcı olur.

·         Psikolojik Esneklik  gibi kurumsal mindfulness program konuları ile süreç planlanabilmektedir.

Bunun yanında standardize edilmiş ve uzun yıllardan beri birçok alanda uygulanan programlar da şirketler tarafından tercih edilebilmektedir.

Kurumsal Mindfulness Eğitim Konuları
Kurumsal Mindfulness Eğitim Konuları

Kurumsal Mindfulness Eğitimi Ne İşe Yarar? 

Günümüzde çalışma yaşamı yıpratıcı, rekabetçi ve baş edilmesi güç zamanlar barındırmaktadır. Mindfulness çalışanların ilişki yönetimi, stres ve kaygı yönetimi gibi alanlarda desteklenmesine yardımcı olur.  Kurumsal bilinçli farkındalık ile katılımcılar hem kişisel hayatlarına fayda sağlarken, hem de yaşamın zorluklarıyla baş etmelerinde kendileri için güçlü bir kaynak yaratırlar. Zihnin anda kalma becerisi geliştirilmesi gereken bir beceridir. Zihin geçmiş ya da geleceğe ait düşüncelere kapılıp gitme eğilimindedir. Bu pratikler kişilerin kurumsal yaşamında da anda olma, odaklanma ve dikkati sürdürebilmem alanlarında gelişimine fırsat vermektedir.

Kurumsal Mindfulness Eğitimi Ne İşe Yarar?
Kurumsal Mindfulness Eğitimi Ne İşe Yarar? 

Kurumlarda Mindfulness 

Kurumsal birçok firma günümüzde mindfulness uygulamalarından yararlanmaktadır. Bu firmaların başında Google gelmektedir. Hatta kendilerinin oluşturduğu mindfulness temelli bir kurumsal destek programı bile mevcuttur. Yahoo, Ford, Apple, Reebok, NASA gibi birçok dünyaca ünlü kuruluşun kurumsal mindfulness eğitim danışmanlığı aldığına dair makaleler ve haberler bulmak mümkün. Kurumlarda mindfulness faydaları birçok alanda dikkat çekmektedir. Bunun yanında NBA kulüpleri de bu öğretilere başvurmaktadır. Öğrenim sektöründe de okullarda mindfulness ugyulamaları hem öğretmenler hem de öğrenciler için giderek yaygınlaşmaktadır. Bu uygulamaları destekleyen Hollanda, İngiltere gibi devletler mevcuttur. Hatta parlamentolarda dahi bu uygulamalar stres yönetimi için tercih edilmektedir.

·         Duygu düzenleme ve mutluluk

·         Motivasyon

·         Stres ile baş etme

·         İletişim becerilerini ve ilişkileri geliştirme

·         Ana odaklanma

·         Duygusal dayanıklılık alanlarında şirketlerde mindfulness uygulamalarının fayda sağladığı görülmektedir.

Kurumlarda Mindfulness Eğitimi
Kurumlarda Mindfulness Eğitimi

Kimler Kurumsal Mindfulness Eğitimi Almalı? 

Stresli bir kurumsal yaşama sahip üst düzey yöneticiler, yoğun tempoya sahip olan beyaz yakalı çalışanlar için bu programlar öncelikli olarak tercih edilebilir. Plazada çalışan insanlar, mağaza yöneticileri, bankacılık sektörü çalışanları yoğun ilgi göstermektedir. Bunun yanında öğretmenler, sağlık sektöründe hizmet veren doktor ve hemşireler, ruh sağlığı çalışanları mindfulness uygulamalarına başvurmaktadır. Ani gelişen durumlarda farkındalıkla tepkiler geliştirebilme, zaman yönetimi, yaşamın getirdiği zorluklarla baş edebilme konusunda destek olabilmektedir. Mindfulness deneyime dayalı bir beceridir. Bu beceriyi geliştirmek için akademik bir başarı gerekmemektedir. Mavi yakalı işçilerin motivasyonunda mindfulness fayda sağlamaktadır. Mindfulness uzun yıllardır insan hayatına dokunan bir uygulamadır. İş hayatında mindfulness etkileri oldukça fazladır. Tüm insanların hayatında yer açabileceği ve geliştirebileceği nitelikler taşımaktadır. Bu uygulamalara katılmak için de 18 yaş üzerinde olmak ise yeterlidir. Üst sınır bulunmamaktadır.

Kurumsal Bilinçli Farkındalık Eğitimi Nasıl Yapılır? 

Bu programlar online ve yüz yüze seçeneklerle uygulanabilmektedir. Mindfulness programlarında formal egzersizler kurumsal eğitimlerde de kullanılmaktadır. Meditasyon bu araçların başında gelmektedir. Bunun yanında farkında iletişim uygulamaları, farkındalıkla yemek yeme, kahve içme pratikleri, beden farkındalığı çalışmaları uygulanabilmektedir. Birçok formal ve informal egzersiz planların içinde yer almaktadır. Bu egzersizler ofiste, konferans salonunda, masa başında yapılabileceği gibi ev ortamında da yapılabilir. Şirket düzeni ve konuya bağlı olarak egzersizler planlanabilmektedir. Sandalyede, koltukta, mat ya da minderde oturarak; yürüyerek, durarak, hareket ederek pratikler uygulanabilmektedir. Şirketlerde mindfulness deneyimlemek için özel bir materyale ihtiyaç yoktur. Kişilerin bulunması uygulamaları yapmak için yeterlidir. Anda olma becerisi dikkatin odaklanma yönünün pratik edilmesiyle, fark edilen her neyse onu açık bir şekilde karşılayabilmeyle geliştirilebilir.

Kimler Kurumsal Mindfulness Eğitimi Almalı?
Kimler Kurumsal Mindfulness Eğitimi Almalı? 

Kurumsal Online Mindfulness Eğitim

Kurumsal online mindfulness eğitim imkanı çok sayıda çalışanı olan firmalarca çok sayıda kişiye ulaşılabilmesi ve farklı yerlerden katılım imkanı sunulabilmesi sebebiyle tercih edilebilmektedir. Şirketler özellikle üst düzey yöneticileri için bu programları tercih etmektedir. Bu programlara bilgisayar, tablet ve telefonla katılım mümkün olabilmektedir. Kurumsal online farkındalık teknolojinin gelişimi ve farkındalığın popülerliğinin artmasıyla güçlü bir talep görmektedir. Bunun yanında şirketler ekip çalışması, iletişim ve motivasyon konusunda destek sağlamak için de çalışanlarına bu programları planlayabilmektedir. Çok şubeli şirketler için online eğitimler zaman, mekan ve ulaşım açısından tasarruf sağlamaktadır.

Kurumsal Mindfulness Eğitim Ücretleri 

Mindfulness eğitimi bu alanda öğrenim görmüş ve kendi hayatına bu pratikleri entegre edebilmiş kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu programlarda eğitmenin öğrenim düzeyi, profesyonel başarıları, kendi aldığı sertifikalar gibi birçok faktörden etkilenebildiği gibi; yurtdışından gelen bir eğitmen söz konusu ise aldığı ücretin Dolar, Euro ya da Türk Lirası cinsinden hesaplanması da ücretlendirmeyi etkilemektedir. Kurumsal mindfulness eğitimlerini artan popülarite ile birçok kurs kataloglarına bu atölyeleri eklemektedir. Ancak bu süreci koordine eden eğitmenin mindfulness konusundaki deneyimi, aldığı sertifikalar, belgeler mutlaka incelenmeli buna uygun tercih yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir