Mindfulness ve Bağışıklık Sistemine Etkileri

Stres bağışıklık üzerinde zayıflatıcı etki yapabilir. “Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde bilinçli farkındalık çalışmalarının bağışıklık üzerindeki etkisi araştırıldı. 8 haftalık kursun ardından katılımcılara grip virüsü aşılandı. Mindfulness katılımcılarının bağışıklık sisteminin diğer gruba göre daha güçlü olduğu tespit edildi.” (Ruby Wax-Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür kitabından alıntıdır.)

Mindful Meditasyon ve Bağışıklık

Hayatınızda mindfulnessa daha fazla yer açarak stres ile kalabilmeyi öğrenebilir, bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz. Uzmanların önerdiği üzere bağışıklığınızı güçlendirmek için bol meyve, sebze ve su tüketmelisiniz. Süreci desteklemek adına mindfulness üzerine okumalar, pratikler yapabilirsiniz. Mindfulness nedir sorusuna hem okumalar hem de mindfulness pratikleriyle cevap bulabilirsiniz.

Mindfulness ve Bağışıklık Sistemi Üzerine Yapılan Örnek Araştırmalar

Kitapta bahsedilen araştırmanın detaylarına ulaşmak için biraz tarama yaptık. Karşılaştığımız araştırmaların detaylarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Rastladığımız ilk çalışma 390 yetişkin ile yapılıyor ve 390 kişi üç gruba ayrılıyor. Bir gruba sekiz haftalık mindfulness meditasyon dersi, diğer gruba sekiz haftalık spor dersi verildi ve üçüncü gruba hiçbir ders verilmedi. Hepsine grip aşısı yapıldı. Sonuçlara göre, meditatif çalışma yapan grup, kontrol grubundan yaklaşık yüzde 17 daha iyi ve spor grubu ise yaklaşık yüzde 15 daha iyi performans gösterdi.
  • 2012’den 2016’ya kadar yapılan diğer çalışma Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi tarafından finanse edildi. 150 kişiyi içeren çalışma sonunda, mindfulness pratiklerinin soğuk algınlığı ve grip süresini ve şiddetini yaklaşık yüzde 30 ile 60 oranında azaltabildiği belirtildi.
  • Bir diğer UW çalışmasında, katılımcılar rastgele iki gruba ayrıldı. 25 denekli deney grubu, Jon Kabat-Zinn’den farkındalıkve meditatif uygulamalar konusunda ders aldı. (Haftalık meditations, yedi saatlik bir inziva, haftada altı gün, günde bir saat evde çalışma). Kontrol grubunun 16 üyesi, çalışma tamamlanıncaya kadar uygulama kursu almadı. Araştırma ekibi meditasyon grubunun kontrol grubundan daha iyi bir bağışıklık fonksiyonuna sahip olup olmadığını test etti. Çalışmadaki tüm katılımcılara sekiz haftalık pratikli grubun sonunda grip aşısı yapıldı. Daha sonra aşı uygulamasından dört ve sekiz hafta sonra her iki gruba da grip aşısına karşı ürettikleri antikor seviyesini ölçmek için kan testleri yapıldı. Her iki grupta (beklendiği gibi) artan antikorlar görülürken, meditatif uygulama grubunda diğer kişilere göre önemli ölçüde fazla antikor artışı gözlendi.

Mindfulness faydaları ile her geçen gün daha fazla araştırmaya konu oluyor. Siz de hem güncel çalışmaları takip edebilir hem de kendinizi farkındalığı deneyimleyerek etkisini hissedebilirsiniz. Dilerseniz mindfulness eğitimi alarak uzman desteğiyle süreci daha verimli hale getirebilirsiniz.

Kaynaklar:

Meditation produces positive changes in the brain

UW study: Meditation, exercise could help ward off colds, flu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir