Mindful Bulaşık Yıkama

Thich Nhat Hanh, farkındalıkla yapılan her eylemin o an dünyanın en önemli işini yapıyormuş gibi yapılması gerektiğinden bahseder. Her şey bir mindfulness egzersizi olabilir. Örneğin mindful bulaşık yıkama… Bulaşık yıkama deneyimini yeniden keşfetmenizi sağlayacak çalışma için hazır mısınız?

Mindful Bulaşık Yıkama
Mindful Bulaşık Yıkama

Mindful Bir Şekilde Bulaşık Yıkamak

Bulaşık size sıkıcı bir rutin gibi gelebilir. Peki onu daha önce hiç her adımını fark ederek, yavaşça yapmayı denediniz mi? İçindeki deneyimlere odaklandınız mı?

İşte Adım Adım Mindful Bir Şekilde Bulaşık Yıkamanın Yolları

 • İlk olarak çevrenizde sizi bu esnada rahatsız edecek biri olmadığından emin olun.
 • Nefesinize odaklanarak ana tutunun.
 • Ardından tüm konsantrasyonunuzu deneyime getirmek üzere bulaşık yıkamaya başlayabilirsiniz.
 • Bulaşıkların üzerindeki artıklara bakın. Üzerilerindeki şekillere, çatalların tabakta bıraktığı izlere, onları yavaşça çöpe dökün.
 • Bulaşıkları yıkamaya hazırlanırken süngeri elinize alın ve dokusunu fark edin. Ardından sünger üzerine biraz deterjan dökün. O an gelen kokuyu, süngerin belki de ıslandığını fark edebilirsiniz.
 • En az kirli olanlardan başlayarak bulaşıkları deterjanlamaya başlayın. Bu sırada porselenin, camın çıkardığı sesi, köpükleri, köpüklerin yüzeylerde nasıl durduğunu fark edin.
 • Eliniz süngeri ıslatırken sıcak suya değiyor mu? Sıcak sudan çıkınca belki serinliyor olabilir. Anlık serinliği keşfedebilirsiniz.
 • Adım adım bulaşıkları yıkarken köpüklerin süzüldüğünü, siz diğer mutfak ürünlerini deterjanlarken önce köpüklediklerinizin deterjandan kendiliğinden arındığını görebilirsiniz.
 • Köpüklemenin ardından yavaşça bulaşıkları durulamaya geçin. Deterjanların nasıl lavaboya aktığını, kokunun nasıl azaldığını fark edebilirsiniz. Belki eliniz temiz bulaşıklara değdiğinde size yeni bir his vadediyordur.
 • Durulanan bulaşıkları yavaşça tek tek bulaşıklığa dizin. Damlacıkları görebilir, aktığına şahit olabilirsiniz.
 • Tüm bulaşıklar bitiğinde lavabo kenarlarını silerek, bez ve süngerleri iyice sıkarak işi tamamlayabilirsiniz.
 • Bu deneyimin vücudunuza getirdiği hissi duyabilirsiniz. Belki omuzlarınızda bir ağırlık veya gevşeme, ellerde bir serinlik veya sıcaklık, ıslaklık fark edebilirsiniz. Bu his hoşunuza gidebilir, gitmeyebilir de… Gelen his her neyse kabul edin ve nezaketle karşılayın.

Mindful Bulaşık Yıkama ile İlgili Notlar

Mindfulness yalnızca bir temizlik süreci değildir. Bir şeyin arkasındakini görebilmeyi de içerir. Temiz bulaşıklara bakarak kendinizi tebrik edin, emeğiniz, çabanız için kendinize minnet duymayı unutmayın. Bulaşık deneyimini anarken yemeği de hatırlamayı, hatta yemeği yapan ellere, onu tarlada işleyen kişilere, sulayan yağmura, yetiştiren toprağa şükran duyabilirsiniz. Hoşunuza giden veya gitmeyen, ancak farklı bu deneyimi onlar sayesinde yaşadığınızı fark ederek hepsini bir bütün olarak görmeyi deneyebilirsiniz.

Mindful bulaşık yıkama deneyimini her gün yapmanıza gerek yok. Mindful bakışı hayatınızın her alanında, her deneyimde yeni keşifler için kullanabilirsiniz. Jon Kabat Zinn‘in dediği gibi gerçek mindful meditasyon yaşamak ise çalışmalar da onun bir bir parçası… Siz de bugün mindful bulaşık yıkayabilir, yorum bırakarak fark ettiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Mindfulness faydaları keşfedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir