Jon Kabat Zinn Kimdir?

Mindfulness’ın yapılandırılmış bir formla karşımıza çıktığı ilk programın mimarı Jon Kabat Zinn. Bu program, Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (mbsr) adındadır.

Jon Kabat Zinn Kimdir?

Farkındalığın Uzak Doğu uygarlıkları tarafından binyıllardır deneyimlendiğini duymuş olmalısınız. Ancak muhtemelen, mindfulnessı metropol yaşamına entegre olabilecek forma getiren kişinin Jon Kabat Zinn olduğunu bilmiyorsunuzdur. Standardize hale getirilen, seküler bir biçim kazanan ilk mindfulness programı stres azaltma adıyla anılıyor ve dünyanın dört bir yanında hala kullanılıyor.

Jon Kabat-Zinn’in Hayatı

Kendisini sizlere tanıtmak isterim. 5 Haziran 1944 yılında New York’ta dünyaya gelmiştir. Haverford College (1964) ve Massachusetts Institute of Technology’den (1971) mezundur. Ayrıca, moleküler biyoloji alanında uzmandır.

Kişisel yaşamında farkındalık ve meditatif uygulama kavramlarında derinleşen Zinn, bu pratikleri Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi iken programı 1970’li yıllarda geliştirerek bilinçli farkındalığı insanlara yardımcı olacak bir grup çalışması formuna taşımıştır. Mindfulness-Based Stress Reduction Clinic (1979), Center for Mindfulness in Medicine, Health Care, and Society (1995) merkezlerinin kurucusudur.

Diğer uzmanlardan farklı olarak, Jon Kabat Zinn hayatı mindfulness penceresinden gören, ilham veren İLK bilim insanıdır. İlk standardize mindfulness programı onun tarafından yaratılmıştır.

Ayrıca Cambridge Zen Center’ın kurucuları arasındadır.

Jon Kabat Zinn Mindfulness

Jon Kabat Zinn’in Eserleri 

O, stres azaltma programı ile topluma en büyük eserini armağan etmiştir desek yanılmayız. Buna ek olarak yazdığı kitaplar beden, zihin ve farkındalık konusunda temel kaynaklardan sayılmaktadır. Özellikle Full Catastrophe Living kitabı dünya çapında mindfulness alanında çalışan her eğitmenin kitaplığının baş köşesinde yer almaktadır.

Başlıca Jon Jabat Zinn kitapları listesini,

– Full catastrophe living: using the wisdom of your body and mind to face stress, pain, and illness.

– Mindfulness Meditation for Everyday Life.

– Wherever You Go, There You Are: Mindfulness Meditation in Everyday Life.

– Mindfulness for Beginners: reclaiming the present moment and your life.

– Coming to Our Senses: Healing Ourselves and the World Through Mindfulness olarak sayabilirsiniz.

Maalesef henüz Türkçe’ye çevrilen sadece üç kitabı bulunmaktadır. Bunlardan birinin baskısı tükenmiş durumda. Ancak elbette isimlerini size iletiyoruz dileriz edinebilirsiniz.

– Yeni Başlayanlar İçin Farkındalık (Ücretsiz uygulama CD’siyle Birlikte) Pegasus Yayınları’ndan çıkmıştır.

– Neredeysen Orada Ol, Kuraldışı Yayınları tarafından basılmıştır ancak bulunamamaktadır.

– İyi Hissetme Sanatı, Zinn, Mark Williams, John Teasdale, Zindel Segal tarafından  kaleme alınan kitap Diyojen Yayıncılık tarafından Türkçe’ye kazandırılmıştır.

Diğer mindfulness kitap önerileri için sayfamızı takip edebilirsiniz.

Jon Kabat Zinn kitaplarının tam listesi için tıklayabilirsiniz.

Jon Kabat Zinn Kitapları

MBSR ve Jon Kabat Zinn

Zinn tarafından ABD’de geliştirilen bir grup programıdır. 1979 yılında oluşturulmuştur. Stres ile baş etme konusunda katılımcıları güçlendirme hedeftir. Yaşamın getirdiği zorluklarla başa çıkmayı kolaylaştırma konusunda ön plana çıkmıştır. Günümüzde mindfulness alanında sunulan en temel bilimsel çalışma yapılmış, güvenilir ve standardize bir programdır. Bu nedenle mindfulness öğrenmek için iyi bir başlangıç noktası olarak tercih edilebilir.

Jon Kabat Zinn Meditasyon Çalışmaları

Zinn “gerçek mindful meditasyon yaşamdır” der. Zaten, onun herhangi bir oturumuna, seminerine katılmışsanız, pratik sırasında kişisel deneyimine alan ayırdığını fark etmişsinizdir. Çalışmalar için sık sık yolculuk metaforunu kullanır. Ancak, bu yolculuk bizlere varılması gereken bir yol hedefi vermez, sadece şu an nerede olunduğu hakkında fikir sahibi olunmasına yardımcı olur. Mesele bir başarı veya başarısızlık, varış veya hareket değil, anın içinde var olanı fark etmek ve ona nezaketle yaklaşmaktır. Sizlere Zinn’in kısa bir uygulama videosunu hatırlatarak örnek verebiliriz.

Jon Kabat Zinn Kimdir? | Jon Kabat Zinn Kitapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir