MBSR Programının Yaratıcısı Jon Kabat Zinn Kimdir?

Mindfulness’ın yapılandırılmış bir formla karşımıza çıktığı ilk program Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (mbsr) adındadır. Bu programı ortaya çıkaran bilim insanı ise Jon Kabat-Zinn’dir. Jon Kabat Zinn kimdir? derseniz işte yanıtı.

Jon Kabat Zinn Kimdir?

Mindfulness kim buldu sorusu bilinçli farkındalık yaygınlaştıkça daha çok soruluyor. Aslında farkındalık Uzak Doğu uygarlıkları tarafından binyıllardır deneyimleniyor. Faydaları bilinen farkındalık çalışmaları metropol yaşamına entegre olabilecek forma Jon Kabat Zinn tarafından getiriliyor. Standardize hale getirilen, seküler bir biçim kazanan ilk mindfulness programı stres azaltma adıyla anılıyor ve dünyanın dört bir yanında hala kullanılıyor.

Jon Kabat-Zinn’in Hayatı | Jon Kabat Zinn Kimdir?

Kendisini sizlere tanıtmak isterim. Jon Kabat-Zinn 5 Haziran 1944 yılında New York’ta dünyaya gelmiştir. Haverford College (1964) ve Massachusetts Institute of Technology’den (1971) mezundur. Moleküler biyoloji alanında uzmandır.

Kişisel yaşamında farkındalık ve meditatif uygulama kavramlarında derinleşen Zinn, bu pratikleri Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi iken programı 1970’li yıllarda geliştirerek bilinçli farkındalığı insanlara yardımcı olacak bir grup çalışması formuna taşımıştır. Mindfulness-Based Stress Reduction Clinic (1979), Center for Mindfulness in Medicine, Health Care, and Society (1995) merkezlerinin kurucusudur. Jon Kabat-Zinn hayatı mindfulness penceresinden gören, ilham veren bir bilim insanıdır. İlk standardize mindfulness programı Jon Kabat-Zinn tarafından yaratılmıştır.

Jon Kabat-Zinn ayrıca Cambridge Zen Center’ın kurucuları arasındadır.

Jon Kabat Zinn Mindfulness

Jon Kabat Zinn’in Eserleri 

Jon Kabat Zinn MBSR ile topluma en büyük eserini armağan etmiştir desek yanılmayız. Buna ek olarak yazdığı kitaplar beden, zihin ve farkındalık konusunda temel kaynaklardan sayılmaktadır. Özellikle Full Catastrophe Living kitabı dünya çapında mindfulness alanında çalışan her eğitmenin kitaplığının baş köşesinde yer almaktadır.

Başlıca Jon Jabat Zinn kitapları:

– Full catastrophe living: using the wisdom of your body and mind to face stress, pain, and illness.

– Mindfulness Meditation for Everyday Life.

– Wherever You Go, There You Are: Mindfulness Meditation in Everyday Life.

– Mindfulness for Beginners: reclaiming the present moment and your life.

– Coming to Our Senses: Healing Ourselves and the World Through Mindfulness

Olarak sayılabilir.

Maalesef henüz Türkçe’ye çevrilen sadece üç kitabı bulunmaktadır. Bunlardan birinin baskısı tükenmiş durumdadır. Ancak elbette isimlerini size iletiyoruz dileriz edinebilirsiniz.

– Yeni Başlayanlar İçin Farkındalık (Ücretsiz uygulama CD’siyle Birlikte) Pegasus Yayınları’ndan çıkmıştır.

– Neredeysen Orada Ol, Kuraldışı Yayınları tarafından basılmıştır ancak bulunamamaktadır.

– İyi Hissetme Sanatı, Jon Kabat-Zinn, Mark Williams, John Teasdale, Zindel Segal tarafından  kaleme alınan kitap Diyojen Yayıncılık tarafından Türkçe’ye kazandırılmıştır.

Diğer mindfulness kitap önerileri için sayfamızı takip edebilirsiniz.

Jon Kabat Zinn kitaplarının tam listesi için tıklayabilirsiniz.

Jon Kabat Zinn Kitapları

MBSR ve Jon Kabat Zinn

Jon Kabat Zinn tarafından ABD’de geliştirilen bir grup programıdır. 1979 yılında oluşturulmuştur. Stres ile baş etme konusunda katılımcıları güçlendirme, yaşamın getirdiği zorluklarla başa çıkmayı kolaylaştırma konusunda ön plana çıkmıştır. Günümüzde mindfulness alanında sunulan en temel bilimsel çalışma yapılmış, güvenilir ve standardize bir programdır. Bu nedenle mindfulness öğrenmek için iyi bir başlangıç noktası olarak tercih edilebilir.

Jon Kabat Zinn Meditasyon Çalışmaları

Jon Kabat Zinn “gerçek mindful meditasyon yaşamdır” der. Onun herhangi bir oturumuna, seminerine veya dersine katılmış olanlar, pratik sırasında olabildiğince kişisel deneyime alan ayırarak uygulama sunduğunu fark edecektir. Çalışmalar için sık sık yolculuk metaforu kullanılır. Bu yolculuk bizlere varılması gereken bir yol hedefi vermez, sadece şu an nerede olunduğu hakkında fikir sahibi olunmasına yardımcı olur. Mesele bir başarı veya başarısızlık, varış veya hareket değil, anın içinde var olanı fark etmek ve ona nezaketle yaklaşmaktır. Sizlere Jon Kabat Zinn’in kısa bir egzersiz videosunu hatırlatarak örnek verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir