Mayndfulnıs Doğru Yazımı Nedir?

Mindfulness her geçen gün daha fazla ilgi uyandırıyor ve kulaktan kulağa yayılıyor. Yabancı dilden gelen bu sözcük her ne kadar ruh sağlığı alanındakiler için kolay ayırt edilebilir olsa da, birçok kişi için bir hayli yabancı görülüyor. Biz de mindfulness kelimesi için yapılan en sık yanlışları sizler için derledik.

Mindfulness Nasıl Okunur?

Kökeni İngilizce’den gelen ve dilimizde bilinçli farkındalık adıyla anılan kelime “mayndfulnıs” olarak okunsa da mindfulness şeklinde yazılıyor. Kelimeyi telaffuz ederken vurgu “mind” kelimesinde olmalı. Kelimeler arasında herhangi bir boşluk bırakmadan tek nefeste söylemelisiniz. Yapılan en sık yanlışlardan biri de kelimeyi bölerek okumak oluyor. “Maynd fulnıs” gibi ayırarak okumamalı, tek nefeste mayndfulnıs olarak söylemelisiniz. Peki mindfulness nedir, mindfulness ne demek ve nasıl yazılıyor gelin ona bakalım.

Mindfulness Nasıl Yazılır?

Mind İngilizce’de zihin anlamına geliyor. “Mindful” bilinçli aktiviteyi veya kişiyi ifade ederken, kelimeni sonundaki -ness eki ise sıfat olan mindful kelimesini isme dönüştürüyor. Mindfulness hakkında en sık yapılan yazım yanlışları ise şöyle sıralanıyor. Pek çok kişi mindfulness’ı iki “l” ile yazıyor. Yani mindfullness veya mindfullnes şeklinde yanlış yazımlara rastlayabilirsiniz. Bu kelimeyi yazarken “harmful” gibi daha çok bilinen İngilizce bir kelimenin tek “l” taşıdığını aynı -ful ekinin mindfulness’ta da yer aldığını hatırlayabilirsiniz. Mindfulness’ın sonundaki “s” sayısı ise iki olmalı. Nasıl kindness kelimesi iki s taşıyorsa, mindfulness da iki s harfi ile yazılıyor. -ness eki İngilizce’de -lık -lik anlamına geliyor ve sıfatı isme dönüştürüyor.

Mindfulness Kelimesi Yazılırken Yapılan En Sık Yanlışlar

Mindfullness: Mindfulness’ta iki l yer almıyor.

Mindfulnes: Bu kez s sayısı hatalı kullanılmış. S harfi iki kez olmalı.

Mindfullnes : Hem s hem de l harfleri yanlış yazılmış.

MİNDFULNESS: Mindfulness büyük harfle yazıldığında İngilizce’de büyük İ harfi olmadığı için MINDFULNESS olarak kullanılmalı.

Mindful ile Mindfulness Kullanımı Farkı

Mindfulness hakkında yazılan iletilerde zaman zaman mindful ile mindfulness kelimesi de karıştırılabiliyor. Örneğin birçok kişi mindfulness meditasyon kalıbını kullanıyor, oysa mindfulness isim olduğu için iki isim yan yana geliyor ve yanlış kullanılıyor. Mindful sıfat olduğu için ismi nitelemek için kullanabilirsiniz. Bir diğer örnek, mindfulness egzersizleri kullanabiliriz. Ancak mindfulness egzersiz doğru bir kullanım değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir