Kurumsal Mindfulness Eğitimi | Kurumsal Bilinçli Farkındalık Eğitimi

Kurumsal farkındalık uygulamaları mindfulnessı iş yaşantısına uyarlayarak gerçekleşmektedir. Kurumsal mindfulness eğitimleri dünyanın en büyük şirketlerinde yıllardan bu yana uygulanmaktadır. Programların genel içeriğinde mindful iletişim, motivasyon çalışmaları, stres azaltma uygulamaları, kriz yönetimi becerilerini geliştirme ipuçları yer alabilir.

Mindfulness nedir sorusunun yanıtını vererek başlayalım; dikkatin bilinçli bir şekilde içsel ve dışsal dünyada deneyimlenenlere yönlendirilmesi, yargısızca ve nezaketle karşılanmasıdır. İş yaşamında deneyimlenen mindfulness ne demek, iş hayatında mindfulnesstan nasıl faydalanılır derseniz kurumsal yaşamda çalışanların iyilik halini geliştirmek, stres yönetimini kolaylaştırmak ve duygu regülasyonunu desteklemek için kullanılan bir yöntemdir. Kısa süreli ve uzun süreli planlamalar yapılarak şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik eğitimler, atölyeler ve seminerler planlanabilir.  Bu uygulamaların süresi konu, kişi sayısı, içerik gibi detaylardan etkilenebilmektedir. Kurumsal farkındalık uygulamaları mindfulnessı iş yaşantısına uyarlayarak gerçekleşmektedir. Unutulmamalı ki bu egzersizler ve farkındalık deneyimleri yalnızca çalışanın iş hayatını değil, özel yaşamını da besleyecek, hayatı boyunca kullanabileceği beceriler taşımaktadır. Çalışanın bu beceriyi geliştirmeye gönüllü olması, pratikleri uygulaması bu faydayı sağlayabilmesi için destekleyici bir unsurdur.

Kurumsal Mindfulness Eğitimi
Kurumsal Mindfulness Eğitimi

Kurumsal Mindfulness Eğitim Konuları 

·         Bilinçli Farkındalıkla Stres Yönetimi: Mindfulness stres azaltmada etkisi kanıtlanmış dikkat çalışmaları içerir. Bu çalışmalardan ilhamla programda stres yönetimine yer verilebilir.

·         Farkındalık ve Duygu Yönetimi: Farkındalık çalışmalarında anın içindeki duygunun fark edilebilmesi ve kabul edilebilmesi de yer alabilir.

·         Liderlik ve Farkındalık: Liderlik becerilerini mindfulnessla desteklemek için programlar geliştirilebilir.

·         Farkındalıkla Zaman Yönetimi: Birçok kurumsal bilinçli farkındalık eğitimi içinde zaman yönetimi yer alır. Zamanı bilinçli kullanma, etkili zaman yönetimi konusunda anın içindeki deneyime odaklanabilme becerisi oldukça etkili bir araçtır.

·         Ekip Çalışması ve İşbirliği: Ekip çalışmasının en önemli ayağı iletişimdir. Kişinin kendini anlatabilmesi kadar karşısındakini dinleyebilmesi, kriz yönetebilmesi, düşünce ve duygularını fark edebilmesi takım çalışmasını güçlendirebilir. Mindful iletişim iş hayatında kişilere yardımcı olmaktadır.

·         Kurumsal Motivasyon Eğitimi: Kişilerin motivasyonları genellikle baş edemedikleri sorunlar, çalışma koşulları veya iş arkadaşları nedeniyle zedelenir. Mindfulness, kabullenme becerisini kazandırır, kişilerin hoşa gitmeyen şeylerle bile kalabilmesine yardımcı olur.

·         Psikolojik Esneklik  gibi kurumsal mindfulness eğitim konuları ile süreç planlanabilmektedir.

Bunun yanında standardize edilmiş ve uzun yıllardan beri birçok alanda uygulanan MBSR (Mindfulness Temelli Stress Azaltma Programı) da şirketler tarafından tercih edilebilmektedir.

Kurumsal Mindfulness Eğitim Konuları
Kurumsal Mindfulness Eğitim Konuları

Kurumsal Mindfulness Eğitimi Ne İşe Yarar? 

Günümüzde iş yaşamı yıpratıcı, rekabetçi ve baş edilmesi güç zamanlar barındırmaktadır. Mindfulness çalışanların ilişki yönetimi, stres ve kaygı yönetimi gibi alanlarda desteklenmesine yardımcı olur.  Kurumsal bilinçli farkındalık ile katılımcılar hem kişisel hayatlarına fayda sağlarken, hem de iş yaşamının zorluklarıyla baş etmelerinde kendileri için güçlü bir kaynak yaratırlar. Zihnin anda kalma becerisi geliştirilmesi gereken bir beceridir. Zihin geçmiş ya da geleceğe ait düşüncelere kapılıp gitme eğilimindedir. Bu pratikler kişilerin kurumsal iş yaşamında da anda olma, odaklanma ve dikkati sürdürebilmem alanlarında gelişimine fırsat vermektedir.

Kurumsal Mindfulness Eğitimi Ne İşe Yarar?
Kurumsal Mindfulness Eğitimi Ne İşe Yarar? 

Kurumlarda Mindfulness 

Kurumsal birçok firma günümüzde mindfulness uygulamalarından yararlanmaktadır. Bu firmaların başında Google gelmektedir. Hatta kendilerinin oluşturduğu mindfulness temelli bir kurumsal destek programı bile mevcuttur. Yahoo, Ford, Apple, Reebok, NASA gibi birçok dünyaca ünlü kuruluşun kurumsal mindfulness eğitim danışmanlığı aldığına dair makaleler ve haberler bulmak mümkün. Kurumlarda mindfulness faydaları birçok alanda dikkat çekmektedir. Bunun yanında NBA kulüpleri de bu öğretilere başvurmaktadır. Eğitim sektöründe de okullarda mindfulness ugyulamaları hem öğretmenler hem de öğrenciler için giderek yaygınlaşmaktadır. Bu uygulamaları destekleyen Hollanda, İngiltere gibi devletler mevcuttur. Hatta parlamentolarda dahi bu uygulamalar stres yönetimi için tercih edilmektedir.

·         Duygu düzenleme ve mutluluk

·         Motivasyon

·         Stres ile baş etme

·         İletişim becerilerini ve ilişkileri geliştirme

·         Ana odaklanma

·         Duygusal dayanıklılık alanlarında şirketlerde mindfulness uygulamalarının fayda sağladığı görülmektedir.

Kurumlarda Mindfulness
Kurumlarda Mindfulness 

Kimler Kurumsal Mindfulness Eğitimi Almalı? 

Stresli bir iş yaşamına sahip üst düzey yöneticiler, yoğun iş temposuna sahip olan beyaz yakalı çalışanlar için bu eğitimler öncelikli olarak tercih edilebilir. Plazada çalışan iş insanları, mağaza yöneticileri, bankacılık sektörü çalışanları yoğun ilgi göstermektedir. Bunun yanında öğretmenler, sağlık sektöründe hizmet veren doktor ve hemşireler, ruh sağlığı çalışanları mindfulness uygulamalarına başvurmaktadır. Ani gelişen durumlarda farkındalıkla tepkiler geliştirebilme, zaman yönetimi, yaşamın getirdiği zorluklarla baş edebilme konusunda destek olabilmektedir. Mindfulness deneyime dayalı bir beceridir. Bu beceriyi geliştirmek için akademik bir başarı gerekmemektedir. Mavi yakalı işçilerin motivasyonunda mindfulness fayda sağlamaktadır. Mindfulness uzun yıllardır insan hayatına dokunan bir uygulamadır. İş hayatında mindfulness faydaları oldukça fazladır. Tüm insanların hayatında yer açabileceği ve geliştirebileceği nitelikler taşımaktadır. Bu uygulamalara katılmak için de 18 yaş üzerinde olmak ise yeterlidir. Üst sınır bulunmamaktadır.

Kurumsal Bilinçli Farkındalık Eğitimi Nasıl Yapılır? 

Bu programlar online ve yüz yüze seçeneklerle uygulanabilmektedir. Mindfulness eğitimlerinde formal egzersizler kurumsal eğitimlerde de kullanılmaktadır. Farkındalık meditasyonu bu araçların başında gelmektedir. Bunun yanında farkında iletişim uygulamaları, farkındalıkla yemek yeme, kahve içme pratikleri, beden farkındalığı çalışmaları uygulanabilmektedir. Birçok formal ve informal egzersiz planların içinde yer almaktadır. Bu egzersizler ofiste, konferans salonunda, masa başında yapılabileceği gibi ev ortamında da yapılabilir. Şirket düzeni ve konuya bağlı olarak egzersizler planlanabilmektedir. Sandalyede, koltukta, mat ya da minderde oturarak; yürüyerek, durarak, hareket ederek pratikler uygulanabilmektedir. Şirketlerde mindfulness deneyimlemek için özel bir materyale ihtiyaç yoktur. Kişilerin bulunması uygulamaları yapmak için yeterlidir. Anda olma becerisi dikkatin odaklanma yönünün pratik edilmesiyle, fark edilen her neyse onu açık bir şekilde karşılayabilmeyle geliştirilebilir.

Kimler Kurumsal Mindfulness Eğitimi Almalı?
Kimler Kurumsal Mindfulness Eğitimi Almalı? 

Kurumsal Online Mindfulness Eğitim

Kurumsal online mindfulness eğitim imkanı çok sayıda çalışanı olan firmalarca çok sayıda kişiye ulaşılabilmesi ve farklı yerlerden katılım imkanı sunulabilmesi sebebiyle tercih edilebilmektedir. Şirketler özellikle üst düzey yöneticileri için bu eğitimleri tercih etmektedir. Bu eğitimlere bilgisayar, tablet ve telefonla katılım mümkün olabilmektedir. Kurumsal online farkındalık eğitim teknolojinin gelişimi ve farkındalığın popülerliğinin artmasıyla güçlü bir talep görmektedir. Bunun yanında şirketler ekip çalışması, iletişim ve motivasyon konusunda destek sağlamak için de çalışanlarına bu eğitimleri planlayabilmektedir. Çok şubeli şirketler için online mindfulness eğitimi zaman, mekan ve ulaşım açısından tasarruf sağlamaktadır.

Kurumsal Mindfulness Eğitim Ücretleri 

Mindfulness eğitimi bu alanda eğitim almış ve kendi hayatına bu pratikleri entegre edebilmiş kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu eğitimler eğitmenin eğitim düzeyi, profesyonel başarıları, kendi aldığı eğitimler gibi birçok faktörden etkilenebildiği gibi; yurtdışından gelen bir eğitmen söz konusu ise aldığı ücretin Dolar, Euro ya da Türk Lirası cinsinden hesaplanması da ücretlendirmeyi etkilemektedir. Eğitim firmaları kurumsal mindfulness eğitimlerini artan popülarite ile kataloglarına eklemektedir. Ancak bu eğitimleri veren eğitmenin mindfulness konusundaki deneyimi, aldığı eğitimler mutlaka incelenmeli buna uygun tercih yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir