Kendin Yap: Mindfulness Küresi

Çocuklar için farkındalık etkinlikleri için birkaç araç yeterli. Kendi Mindfulness kavanozunuzu yapabilirsiniz. Bir cam kavanoz, biraz sim, su, bulaşık deterjanı ile yapması çok kolay.

İşte adım adım mindfulness kavanozu yapmanın yolları:

  • Öncelikte temiz, küçük bir kavanozu su ile doldurun.
  • İçine renkli simler koyun.
  • Yavaş yavaş bulaşık deterjanı ekleyerek kapağını kapatın ve sallayın. Simlerin yüzebileceği yoğunluğu elde edene kadar bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz.
  • Kavanoz hazır olduğunda mindfulness kavanozunuzu çocukların gözünün önünde sallayın. Çocuklar simlerin hareketini izlerken onlara “simlerin suyun içinde nasıl karıştığını, görüntünün buğulandığını ama beklediğinizde simlerin yere yeniden indiğini” söyleyebilirsiniz. Simler yere indiğinde nefeslerini hissetmelerini söyleyebilir, nefesinde bedenlerinde bu simler gibi yol aldığını anlatarak, nefesin nasıl ilerlediğine dikkat etmelerini isteyebilirsiniz. Bu mindfulness küresi etkinliği çok basit ancak etkili bir çocuklar için mindfulness egzersizi olabilir.

Bu yönergeler mindfulnessın temelinde yer alan “nefes farkındalığı” ve “her duygunun, düşüncenin gelip geçici olduğunun” somut bir örneği olarak çocuklara farkındalık kazandırmaya yardımcı olur.

mindfulness kavanozu (kaynak: buzzfeed.com)

Dilerseniz, kavanozun kapağının iç kısmına sevimli, küçük bir figür yapıştırarak kar kürenizin gerçek bir kar küresine benzemesi için eklentiler koyabilirsiniz. Evde kar küresi yapımı oldukça kolay değil mi?

Farkındalık Küresi (kaynak : blissfulkids.com)

İşte mindfulness küresi hazırladınız bile… Mindfulness faydaları ile her geçen gün daha çok ilgi çekmeye devam ediyor, siz de çocuklarınıza küçük pratiklerle farkındalık öğretebilir ve onların bu faydalardan erken yaştan itibaren yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir