Karantinada Mindfulness

Karantinada Mindfulness
Karantinada Mindfulness

Karantinada olmak tüm insanlar için birer sınav haline geldi. Virüs korkusu, belirsizlik, gelecek kaygısı derken evde geçen vakit zihinsel anlamda da zorlanmalar doğuruyor. Sadece evden çıkamamak değil, düşüncelerden kaçamamak da acı veriyor. 

Mindfulness bizlere düşünceleri yenmek yerine onlarla devam edebilmeyi öğretir. Dikkati yönlendirebilmeyi, zihne dikkati yönlendirdiğimiz alanla meşgul olmayı öğretir.  Karantinada mindfulness düşücelere kapıldığını fark ettiğinde yeniden ve yeniden nefese dönmeyi, dikkati nefeste dinlendirmeyi sağlayabilir. Bu kısa molalar, dikkati yönlendirme becerisini geliştirme gelecek düşüncelerine kapılıp çırpınan zihne, şimdiki anı hatırlatır.

Düşüncelere, geçmişe ya da geleceğe takılan zihni tek bir nefesle şu ana davet etmek bir seçimdir. Geçmişin geride kaldığını, geleceğin henüz gelmediğini ve elimizdeki tek gerçeğin şu an olduğunu hatırlamak içinde olduğumuz zamanı deneyimlemektir.

Evde Yapılabilecek Mindfulness Çalışmaları 

Evde uygulanabilecek mindfulness egzersizleri ile şimdiki anı deneyimleyebilir, zihninizi her ne yapıyorsanız oraya davet edebilir, sıradan bir meşguliyeti bile bir keşif yolculuğuna çevirebilirsiniz. Karantinada mindfulness çalışmalarına ihtiyaç duyuyorsanız bunları deneyebilirsiniz;

– Mindful Bulaşık Yıkama; Bulaşıkları elinizde yıkarken ya da bulaşık makinesine yerleştirirken onları farkındalıkla incelemeye ne dersiniz? Bulaşık süngerine deterjanın akışını izleyebilir, kokusunu alabilirsiniz, köpürmesini dikkatlice inceleyebilirsiniz. Bir tabağın temizlenirken üzerinde oluşan desenleri, köpüğün tabaktaki seyrini farkına varabilirsiniz. Suyun ısını, tabakta yayılmasını ve temizliğin getirdiği değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz.

– Mindful Yemek Yapma; Yemek yaparken yıkadığınız, soyduğunuz,  doğradığınız sebzelerin her birini bir farkındalık aracı olarak kullanabilirsiniz. Sebzenin yıkanırken size sunduğu duyumsamalar, dokusu; soyulurken yüzeyinin değişimi, bıçağın yüzeyindeki hareketleri bir farkındalık nesnesi olabilir. Soyunca ortaya çıkan koku, doğrarken meydana gelen ses yeni bir keşif doğurabilir. Sebzenin içinin dokusu, yumuşak ya da sert oluşu bile size daha önce fark etmediğiniz bir bilgi getirebilir. Ardından süreci mindful beslenme pratikleri ile tamamlayabilirsiniz.

Evde Yapılabilecek Mindfulness Çalışmaları
Evde Yapılabilecek Mindfulness Çalışmaları 

– Mindful Yoga: Evde gün içinde birçok hareket yapıyorsunuz. Bu hareketleri farkındalıkla yapmak hatta mümkünse matınızı serip yogayı farkındalıkla yapmak yepyeni bir deneyim olabilir. Kolunuzu kaldırırken adım adım bedeninizde hareket eden kasları, kemikleri gözlemlemek; bedeninizdeki gerginlikleri sezmek sizi yeni bir yolculuğa davet edebilir. Hareketlerle bedeninizi tanımak, farkındalıkla onun organizasyonuna hayran olmak, hoşa giden ve hoşa gitmeyen duyumlara açık olmak bu yolla deneyimleyebileceklerimizden yalnızca birkaçı. 

– Mindful Çiçek Bakımı: Evinizde sizlerle yaşama eşlik eden çiçekleriniz varsa onlarla mindful bir şekilde ilgilenebilirsiniz. Onları beslemeden önceki hallerini farkındalıkla inceleyebilir, suyla yaşadıkları dönüşümü gözlemleyebilirsiniz. Yapraklarını silmek, dokularını temas ederek fark etmek, kokularına zihnimizi ve kalbimizi açmak bize bir farkındalık deneyimi sunabilir. 

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Mindfulness Çalışmaları 

Evde mindfulness uygulamaları çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için bir fırsat olabilir. Aslında çocuklarla yapılabilecek en güzel farkındalık etkinliği mindful bir şekilde onlarla iletişim kurmaktır. Gözlerine bakarak, jest ve mimiklerini inceleyerek, ses tonlarını duyarak, tam olarak onlar için orada olarak iletişim kurmak en temel mindfulness pratiği olabilir. Bundan başka ne yapılabilir derseniz birkaç örnek daha verelim. Hadi başlayalım sizlere önerdiğimiz evde çocuklarla mindfulness önerilerimizi denemeye ne dersiniz?

Evde Çocuklarla Yapılabilecek Mindfulness Çalışmaları
Evde Çocuklarla Yapılabilecek Mindfulness Çalışmaları 

– Mindful Resim Yapma: Mindfulnessı resim yaparken kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Resim defterinin dokusunu fark etmek, boş kağıda boyanın bıraktığı her bir izi keşfetmek bir mindful etkinlik olabilir. Renklerin getirdiği değişimleri gözlemek belki bu sırada ortaya çıkan duygularımızı ve düşünceleri de izlemek bir fırsat olabilir.

– Mindful Nefes: Tek bir nefesin bile daha önce yaşamadığınız yeni bir anı size getirdiğini farkında mısınız? Çocuğunuzla bir nefese bedenin nasıl eşlik ettiğini, nefesin bir duyumsama olduğunu inceleyebilirsiniz. Onu nefesle farkındalık yolculuğuna davet edebilirsiniz. Nefesle yükselen gövdesini ve sonra yeniden eski haline dönmesini gözlemleyebilirsiniz. 

Karantinada Okunabilecek Mindfulness Kitapları 

Mindfulness kitap önerileri dendiğinde akla gelecek ilk isim Jon Kabat-Zinn’dir. Eğer İngilizce kitap okuma fırsatınız varsa Full Catastrophe Living kitabını okumanızı tavsiye ederiz. Türkçe’ye çevirilen kitapları da var Jon Kabat Zinn’in. ‘Yeni Başlayanlar için Farkındalık’ şuan en kolay ulaşabileceğiniz kitaplarından biri. Jon Kabat Zinn kimdir diye merak ederseniz diğer blog yazımızdan okuyabilirsiniz.

Karantinada Okunabilecek Mindfulness Kitapları
Karantinada Okunabilecek Mindfulness Kitapları 

Türkçe yazılmış mindfulness kitapları da bulabilirsiniz. Bu konuda Zümra Atalay’ın Mindfulness Bilinçli Farkındalık: Bilinçli Farkındalıkla Anda Kalabilme Sanatı, Şefkat, Mindfulness – Çocuklar İçin Bilinçli Farkındalık kitapları; Zeynep Selvili’nin ‘Pembe Fili Düşünme’ kitabı, Tamer Damcı’nın Bir Yol Var kitabı örnek gösterilebilir.

Buna ek olarak Thich Nhat Hanh mindfulness ve arkasındaki kadim öğretilere dair yararlanabileceğiniz bir başka önemli isim. Kendisinin Türkçe birçok kitabı bulunuyor. Farkındalığın Mucizesi, Yaşam Şimdiki Andadır, Buda’nın Öğretileri, İyileştiren Sevgili Aile, İyileştiren Adımlar, Gerçek Huzur, Öfke şuan kitapevlerinde bulabileceğiniz kitaplarından.

Karantinada mindfulness öğrenmek  için bu kitaplardan faydalanabilirsiniz. Ancak unutmayın mindfulness pratikler gelişen bir beceridir. Yalnızca öğrenmeniz değil, uygulamanız da gerekir. Evde mindfulness uygulamaları yapmanızı öneririz.

Karantinada İzlenebilecek Mindfulness Filmleri
Karantinada İzlenebilecek Mindfulness Filmleri 

Karantinada İzlenebilecek Mindfulness Filmleri 

Evde uzun saatler geçirirken film izlemek en keyifli etkinliklerden biri haline geliyor. Farkındalık filmleri izlenmek de bir tercih olabilir. Mindfulness konusunda yapılmış çok az sayıda film var ancak karantinada mindfulness hakkında daha çok şey öğrenmek isteyenler için birkaç öneriye yer vereceğiz.

-The Mindfulness Movement 2020 yapımı bir film. Henüz Türkçesi bulunmuyor ancak İngilizcesini internetten satın alarak izleyebilirsiniz.

-The MindFulness Movie ise 2013 yapımı bir eser. Mindfulnessın faydalarını tüm boyutlarıyla ele alan bir yapım. 

-My Year Of Lıvıng Mindfully yine internetten izleyebileceğiniz, kitap olarak da ulaşabileceğiniz bir belgesel. Bir kadının mindfulness ile tanışması ve yolculuğunu anlatıyor.

Karantinada Mindful Meditasyon
Karantinada Mindfulness 

Karantinada Mindfulness Uygulamaları 

Bu konuda mindfulness podcast içeriklerinden faydalanabilirsiniz. Karantinada kendimize ayıracak bol bol vakit bulmuşken kendimize bakım vermenin bir yolu olan mindful meditasyon tercih edilebilir. Yalnızca sakin bir yere oturmak oturduğumuz yeri, postürümüzü ve nefesimizi fark etmek bile bir meditatif çalışmadır. Mindfulness pratikle geliştiğinden oturmak ve fark etmek sizler için zorlayıcı olsa da sabır ve sebat gerekir. Zamanla bu beceri gelişecek ve çalışmalr sizler için bir ihtiyaca dönecektir. Güne meditatif aktiviteler ile başlamak sakinleştirici, tazeleyici ve besleyici olabilir. Bugünden uygulamaya başlayabilir kendiniz için yeni bir yola çıkabilirsiniz.

Evde Mindfulness Çalışmaları

Evde mindfulness uygulamaları sizler için yeni bir başlangıç olacaktır. Kendi başınıza denemeler yapabilir, mindful pratikler ile bu beceriyi geliştirebilirsiniz. Bunun yanında evde uygulama becerisini online mindfulness programları ile destekleyebilirsiniz. Mindfulness eğitimi nasıl olmalı derseniz diğer blog yazımızı inceleyebilirsiniz.  Karantina günleri yeni şeyler öğrenmek için bulunmaz bir fırsat. Evde olmayı daha verimli ve etkili hale getirmeye mindfulness çalışmaları ile başlayabilirsiniz. Mindfulness kendinize yaptığınız bir yolculuktur. Bir yere varma gayreti olmadan kendine ve dünyaya şefkat geliştirdiğin, dünyaya bakışına katkı sunan ve gerçek anlamda yaşamanın tadına vardığın bir yolculuk… Bu yolculuk sadece sizi değil, ailenizi, çevrenizdeki kişileri, ilişkilerinizi de basleyebilir. Emek, sebat ve pratik üç önemli konu bu yolculukta. Dileriz sizlere bu uzun yolda rehberlik edebilmiş, hayatınıza bir mindfulness penceresi açabilmişizdir. Daha fazlasını öğrenmek istersiniz bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Bilinçli Farkındalık | Bilinçli Farkındalık Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir