İtalya’da Karantina: Balkonlarda Şarkı Söylediler

Italya’da karantina altındaki insanlar balkonlarda hep beraber şarkılar söylüyor. Fotoğrafları gördüğünüzde ne düşündünüz? Biz Wilhelm Schmid’in yaşlanmak üzerine kaleme aldığı Sakin Olmak kitabının bir bölümünü anımsadık.

Sakin Olmak

🌟”Yaşamla barışıklığın refakatçisi sakin olmaktır. … Şeyleri oluruna bırakın, olduklarından daha fazla karmaşıklaştırmayın, yeterince karmaşıktırlar zaten. Bırakın başkaları önden buyursun, ne yapacaksa yapsınlar. Yaşam hangi makamdan çalıyorsa ona uyun. Artık kalamayacak olanı kendi isteğinizle bırakın, gitsin. Kendinizi gelmekte olana gönlünüzle bırakın, varsın gelsin. Yaşamı şu veya bu şekilde bambaşka bir yöne döndürecek olan felaket de gelecekse gelsin, bırakın. Her şeye sükunetle bakamazsınız ama niye bir de hiddetlenesiniz ki? Belki arada sırada kızarsanız, zıtlık ayarı uğruna. Sükunetin de nefes alması gerekir: onun nefes verişi, sakin olmaya verdiğiniz molalardır.”

Zor dönemlerde sakin olmak zorlaşabilir, sinirlenmeniz, kabullenmekte zorlanmanız beklenebilir. Duygularınıza kulak verin, hiddetinizi de sakinliğinizi karşıladığınız gibi nezaketle karşılayın. Yaşamın getirdiği deneyim her neyse onu kendinizce keşfedecek, yaşayacak, deneyimleyeceksiniz.

(Alıntılanan bölüm çeviri: Tanıl Bora)

Karantinada mindfulness yazımızı sizler için öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir