Mindful Bir Hayat için Öneri Farkındalık Filmleri

Sizlere daha önce mindfulness film önerileri için tavsiyelerde bulunduk. Süre zarfından izlediğimiz, bizlere farkındalık kazandıran yeni filmleri, dizileri de sizlerle paylaşmak istedik. Farkındalık filmleri önerilerimiz sizlerle.

İşte hayata dair farkındalık sunan film/dizi önerileri:

Bazıları bilinçli farkındalık üzerine hazırlanan filmler, bazıları ile farkındalık odaklı olmasa da alt metinlerinde sizlere farkındalık kazandıracak eserler. Her birini keyifle izleyeceğinizi umuyoruz.

Mindfulness Belgesel: Dhamma Kardeşler

Kadim öğretilerin içerisinde mindful meditasyona ilham veren vipassana meditasyonunu yakından tanımak isterseniz Dhamma Kardeşler belgeseli size kaynak olabiliyor. Vipassana inzivası yapılan yüksek güvenlikli bir hapishanede neler yaşandığı mindfulness belgesel filmine konu oluyor. Jenny Phillips, Anne Marie Stein ve Andrew Kukura tarafından yönetilen belgesel, parmaklıkların ardında yaşanan bir özgürleşme hikayesine tanık olmanızı sağlıyor. Belgeseli official vimeo sayfasından cüzi bir ücretle kiralayarak izleyebilirsiniz. Mindfulness inzivası nasıl oluyor merak edenler, en yakın alternatif olarak vipassana inzivasını belgeselle inceleyebiliyor.

Mindfulness Belgesel
Mindfulness Belgesel

Farkındalık Filmleri: Won’t You Be My Neighbor?

İzlerken kendi çocukluğunuza sıkıca sarılacaksınız. Amerika’nın ünlü çocuk programı sunucusu Fred Rogers’ın anlatıldığı Won’t you be my neighbor? adlı belgesel, onu tanımayanları bile derinden etkiliyor. “Seni olduğun gibi seviyorum” demenin önemini göz önüne seren 95 dakikalık belgeseli, dijital platformlarda bulabilirsiniz.

Farkındalık Filmleri

Farkındalık Filmleri Arayanlara: Minimalism

Minimalizm belgeseli hayatta neyi kabul ettiğinize dair farkındalık getirecek filmlerden bir tanesi. Farkındalığın içerisinde de neyi “aldığını” farkında olmak, yiyeceğimiz yemekten tutun da izleyeceğimiz TV programına kadar neyi hayatına kabul ettiğimizi fark etmek, kendine özen göstermenin bir yoludur. Bu belgeselde Dan Harris ve Rick Hanson gibi Bilinçli farkındalık alanında tanınan isimlere de rastlayacaksınız. Belgeseli Netflix’te de bulabilirsiniz.

Minimalism belgeseli

Netflix Mindfulness Belgeseli Yok mu?

Maalesef henüz Netflix’te mindfulness üzerine bir belgesele rastlamadık ancak Minimalism üzerine bir belgesel daha mevcut. Aslında minimalizm mindfulness ile yalnızca dirsek temasında… Alışveriş ve eşya ile kurulan ilişkinin farkındalıkla gözden geçirilmesi, değerlendirilmesi sonucu atılan bir adım olabileceği için ilgimizi çekiyor. Belgeselin olağan görülenden başka bir bakış açısı sunması ve sorgulamaya kapı aralaması bizi paylaşmaya itti. Siz de 1 saatinizi ayırarak belgeseli izleyebilirsiniz. Iyi seyirler…

The Minimalists
The Minimalists

Mindful Bir Yaşam: The Last Dance

Michael Jordan’ın başarısında bilinçli farkındalığın yerini artık bilmeyen yok. The Last Dance adlı Netflix belgesel dizisi Chicago Bulls’un efsane dönemini ve kadrosunu konu alıyor. Dizi, 10 bölümden oluşuyor. Belgeselde, basketbol anlatılıyor. Alt metinde ise sık sık Jordan’ın mindful yaşam deneyiminden bahsediliyor. Jordan’ın “Geçmişe teşekkür ettik, anı yaşadık ve nokta koyduk” sözleriyle sona eren diziyi izlemek isteyenlere öneririz.

The Last Dance

Farkındalık ile Tanışma Filmi: My Year of Living Mindfully


Oxford Üniversitesi Mindfulness Araştırma Merkezi sitesinde yayınlanan My Year of Living Mindfully belgeseli internetten satın alınarak izlenebiliyor. Farkındalık hepimizin hayatına farklı deneyimler getiriyor. Belgesel mindfulnessı derinlemesine deneyimleyen bir kişinin başlangıçtan itibaren macerasına tanık olmanızı sağlıyor.

Mindfulness ve Farkındalık Belgeseli

Yaşama Farklı Bir Gözle Bakmak için: Into The Wild

Hayata başka gözlerde bakmanızı sağlayacak film, gerçek bir hayat hikayesini konu alıyor. Anlatılmaz, izlenir diyebileceğimiz filmi, listenize eklemelisiniz.

ınto the wild

Aile için Farkındalık Filmleri: Christopher Robin

Bugün ailecek izleyeceğiniz keyifli bir film arıyorsanız 2018 yapımı Christopher Robin filmini öneririz. İçinizi ısıtacak film diyaloglarındaki farkındalık mesajlarıyla hafızalarda iz bırakıyor.

Christopher Robin

Mindfulness nedir? Film, dizi, kitaplar ve hayat deneyimi ile içselleştirilebilecek bir yolculuk. Elbette eğitim ve düzenli mindfulness meditasyon bu yolun başlangıcında duyulan rehberlik ihtiyacının karşılığı oluyor. Sizlerde önerdiğimiz filmleri izleyerek hayatınıza daha çok farkındalık katabilirsiniz. Filmlerden not ettiğiniz cümleleri bizlerle paylaşabilir, yorum bırakabilirsiniz.

“Mindful Bir Hayat için Öneri Farkındalık Filmleri” için 4 yanıt

    1. İlginiz için teşekkür ederiz Yeşim Hanım 🙂 Farkındalık dolu günler diliyoruz.

  1. ya çok güzelmiş öneriler, sırayla izleyeceğim.
    Medium’da bir blogta buldum sitenizi. Ne güzel işler yapıyorsunuz, emeğinize sağlık.

    1. İlginiz için teşekkür ederiz 🙂 Keyifli seyirler, farkındalık dolu günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir